Blog čínská medicína čínská medicína

Ebenový větrolam

 

Působení dle tradiční čínské medicíny:

  • Doplňuje energii čchi QI XU
  • Zpevňuje povrchovou v rstvu BIAO
  • Vylučuje zevní škodlivý vítr FENG XIE QI
  • Posiluje plíce, slezinu a ledviny FEI/PI/SHEN QI  XU

Z hlediska tradiční čínské medicíny se v Číně používá u stavů jako kupř.:

  • Alergická a pylová rýma (Rhinis alergica et Pollinosis)
  • Akutní a chronická rýma (Rhinitis acuta et chronica)
  • Chřipka a virózy z nachlazení (Virózy)
  • Akutní a alergické záněty spojivek (Conjunctivitis acuta et allergica)
  • Záněty nosohltanu (Nasopharyngitis)
  • Prevence a léčba častých infekčních a alergických onemocnění

 

Popis dle tradiční čínské medicíny – Jedná se o modifikaci originální tradiční čínské bylinné směsi SHEN QI WAN, která je upravena na dnešní poměry. Tato bylinná směs je vytvořena pro alergická a infekční onemocnění respiračního traktu jako jsou akutní a chronické záněty nosohltanu, hrtanu, časté rýmy, kašle a nachlazení včetně různých opakovaných viróz a zánětů středouší. Byliny ve směsi jednak posilují a zpevňují obrannou vrstvu WEI QI a vylučují škodlivý vítr FENG XIE QI z povrchu těla, jednak posilují a vyživují slezinu PI a ledviny SHEN, čili z pohledu západní medicíny se jedná o jakýsi imunostimulans, tedy bylinnou směs, vhodnou pro posílení celkové obranyschopnosti a imunity organismu. Proto se užívá nejen u infekčních onemocnění, ale i u alergických onemocnění jako jsou různé pylové rýmy, alergické rýmy, alergické kašle, alergické záněty spojivek apod. Vzhledem k vyváženému složení ji lze používat jak 3 měsíce před očekávaným sezóním onemocněním (kupř. po Novém roce až do jara při alergiích nebo od konce léta před nástupem častých podzimních viróz ), ale i při akutním postižení alergickými či infekčními projevy, kdy je vhodné zvýšit dávku na dvojnásobek pro urychlení účinku. V akutním stádiu nemoci ji lze kombinovat pro lepší efekt s jinou bylinnou směsí na rýmu a alergii a to s Vyvanutí dračí jeskyně  či Zátiší poustevníka Changa .

 

Rozbor bylin ve směsi dle tradiční čínské medicíny – Dang shen posiluje energii čchi plic a sleziny FEI/PI QI XU, uvolňuje povrch BIAO a harmonizuje vnitřek LI, Huang qi posiluje energii čchi  sleziny PI QI XU a jang sleziny a žaludku PI/WEI YANG XU, posiluje obranou povrchovou energii WEI QI a zabraňuje pocení Fang feng a Jing jie uvolňuje povrch BIAO a vylučuje škodlivý vítr FENG XIE QI, utišuje bolest, Bai zhu posiluje energii čchi sleziny PI QI XU, vysušuje vlhko SHI, zastavuje pocení a stabilizuje povrchovou vrstvu BIAO, Fu ling posiluje slezinu PI QI XU, harmonizuje střední ohniště ZHONG JIAO a přeměňuje hlen TAN, Rou gui pomáhá vyživovat obrannou energii WEI QI, zahřívá dráhy LUO a vylučuje chladný vítr FENG HAN a posiluje nedostatečný jang ledvin SHEN YANG XU, Xin yi hua vylučuje chladný vítr FENG HAN a uvolňuje nosní průduchy, Wu mei a Wu wei zi posiluje energii čchi plic FEI QI XU a utišuje kašel, Jie geng posiluje energii čchi plic FEI QI XU,  uvolňuje hlen TAN a pomáhá směřovat účinek bylin do horního ohniště ZHENG JIAO, obzvláště pak do krku, Bai qian stahuje vzbouřenou energii čchi QI NI  dolů, usměrňuje oběh energie čchi QI ZHI a utišuje kašel.

Dávkování – 3x denně 4 tablety, děti od 3 let 3x denně 2 tablety. Obecně se užívají v Číně byliny tak, že děti do 4 let užívají 1/4 dávky dospělého, tj. 3 x 1 – 2 tbl, děti od 5 do 12 let užívají 1/2 dávky dospělého, tj. 3×2 – 4 tbl a dospělí pak 3 x 4 – 8 tbl denně. Jinak v akutním stádiu potíží a dle intenzity potíží se dávka v Číně zvyšuje na 2 – 3 x denní dávky, po zlepšení potíží se zase snižuje – vše je vždy individuální! V případě vynechání či zapomenutí jednotlivé dávky lze užít následující dávku v dvojnásobném množství (kupř. při opomenutí ranní dávky 4 tablet si v poledne lze vzít 8 tablet, stejně tak místo 3x denně 4 tablety lze užít ráno a večer 2×6 tablet apod.). Tablety by se měly užívat nejlépe buď 15 minut před jídlem nebo 30 minut po jídle – neznamená to však, že musíte býti nutně najedení. V případě, že užíváte zároveň i chemické léky, tak je NIKDY neužívejte s bylinnými produkty současně! Platí pravidlo, že bylinné produkty se užívají vždy před jídlem (cca 1/2 hodiny) a chemické léky  zase po jídle (nejlépe s odstupem 1 hodiny od bylin). Zde je několik způsobů, jak optimálně užívat bylinné produkty:

  1. Jednoduše spolknutím celých tablet a zapitím čistou vodou.
  2. Tablety nejprve rozdrtíme na prášek (kupř. ve hmoždíři), zalijeme ve sklenici 2 dcl horké vody, rozmícháme a teplé vypijeme (podobně jako hořkou kávu, ale v tomto případě i s „bylinným lógrem“). Tento způsob je také nejúčinnější!
  3. Pro některé děti se osvědčil i tento způsob: rozdrtíme tablety na prášek a přidáme do čaje, který osladíme kupř. Sladěnkou či Sladovitem (ječmenný slad z prodejen zdravé výživy) nebo přidáme do polévky či jiného jídla, aby tak byly většinou hořké tablety pro ně poživatelnější.
  4. V případě chronických potíží či dlouhodobého užívání bylinných tablet je možno použít i tento způsob: veškeré tablety, které se doporučují během dne užívat (kupř. 3×2 tbl denně od 2 různých produktů = 12 tablet celkem), rozpustíme všechny najednou a dohromady v ranním Nápoji čínských MUDRců –  a pečlivě rozmícháme tak, abychom vše vypili a dole nezůstal žádný “lógr”. Navíc tato ranní snídaně se stane i chutnější a lahodnější.
  5. Ideální také je všechny bylinné tablety v denní dávce (obvykle 12 a více tablet) rozpustit v cca 0,5 l horké vody a tento vlažný nápoj popíjet (nejlépe z termosky) během celého dne jako kávu, v tomto případě nezávisle na jídle. Před požitím nápoje je vždy nutno s termoskou zatřepat!

 

Nepoužívat (dle tradiční čínské medicíny) v případě – Horka z nedostatečnosti jin YIN XU RE. Neužívat současně s léky na ředění krve (Warfarin, Anopyrin,…)!

zdroj: MUDr. Petr Hoffmann, TCM Herbs s.r.o. Dostupné z: www.patentnimedicina.cz/cz/tcm-herbs

 

Mohlo by Vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.