Blog čínská medicína čínská medicína

Druhý dech sokola

Působení dle tradiční čínské medicíny:

 • Stahuje stoupající jang jater GAN YANG SHI
 • Utišuje vnitřní vítr NEI FENG
 • Posiluje slezinu a žaludek PI/WEI QI XU
 • Rozpouští hlenovou vlhkost TAN SHI

Z hlediska tradiční čínské medicíny se v Číně používá u stavů jako kupř.:

 • Meniérova nemoc
 • Alzheimerova nemoc
 • Parkinsonova nemoc
 • stavy po mozkové mrtvici
 • bolesti hlavy s motolicemi a závratěmi
 • vysoký krevní tlak
 • katarakta (šedý oční zákal)
 • neuralgie trigeminu (bolesti trojklanného nervu)
 • trombózy, zvýšený cholesterol, žlučníkové kameny
 • diabetes (cukrovka I typu)

Popis dle tradiční čínské medicíny – Jedná se o modifikaci originální tradiční čínské bylinné směsi BAN XIA BAI ZHU TIAN MA WAN, která je upravena na dnešní poměry. Tato bylinná směs, jak se zdá, je vhodná (dle čínské medicíny) téměř pro každého nemocného po čtyřicátém roce věku, kterého sužuje nějaké chronické onemocnění dnešní západní civilizace. Jak patrno z výše uvedeného seznamu nemocí, který samozřejmě není kompletní, jedná se o komplexní působení bylin ve směsi, jež jednak na jedné straně posilují (energii QI sleziny a žaludku), ale hlavně na straně druhé rozpouštějí hlenovou vlhkost TAN SHI a utišují vnitřní vítr NEI FENG a stahuje stoupající jang jater GAN YANG SHI. Všechno toto se děje na základě postupného „vyčerpání a zanesení“ organismu tak, jak léta jdou a nemoci a potíže přibývají. Díky oslabené energii čchi sleziny PI QI XU se hromadí vlhko SHI v těle, jež se po čase přemění na hlen TAN. Tento stav si můžeme představit jako když se na stěnách trubek, kde teče voda (různě „čistá“), se po čase vytvoří určitý sliz (hlen TAN), který postupně „ucpává trubky“ a znemožňuje tak cirkulaci řádné energie čchi QI. Oslabená slezina PI QI XU neumí a ani nemůže vyloučit hlenovou vlhkost TAN SHI, jež stoupá v protisměru QI NI, tedy vzhůru do hlavy. Tzv. čistý YANG se pak nedostává do hlavy, kam se místo něj naopak dostává tzv. nečistý jang GAN YANG SHI, představovaný v našem případě pomyslným vnitřním větrem NEI FENG, jež zde pak již vykoná své…Toto vše pak se projevuje příznaky jako jsou závratě,  bolesti hlavy, které jsou pulzující a tupé, zvracení při záchvatu migrény, pocit tíže a otupělosti v hlavě, který se zvýrazňuje obzvláště po ránu, zahlenění na hrudi, pocit stažení na hrudi, nevolnost, lepkavý pocit v ústech, rozostřené vidění, cukání v obličeji, vysokým krevním tlakem… Jak vidno, není téměř žádného staršího chronického pacienta, jenž by se obešel bez Druhého dechu (nejen) sokola. Nelze nevzpomenout na ono sokolské: V zdravém těle zdravý duch (i dech)!

Rozbor bylin ve směsi dle tradiční čínské medicíny – Císařskými bylinami jsou Zhi ban xia, jež vysušuje vlhko SHI, rozpouští hlen TAN a stahuje vzbouřenou energii čchi QI NI dolů spolu s Gou teng, který přeměňuje hlen TAN a utišuje vnitřní vítr NEI FENG. Další císař Shi chang pu rozpouští vlhký hlen TAN SHI, který blokuje ducha SHEN, vylučuje vítr FENG, přeměňuje zkalenou vlhkost SHI, harmonizuje střední ohniště a rozprouďuje stagnaci energie čchi QI ZHI. Ministr Bai zhu posiluje slezinu PI a vysušuje vlhko SHI, v kombinaci s oběma císařskými bylinami pak mocně rozpouští hlen TAN. Další ministr Man jing zi vylučuje vlhko SHI, škodlivý vítr FENG a stahuje stoupající jang jater GAN YANG SHI. Poslední ministr Du zhong posiluje ledvinný jang SHEN YANG XU a ledvinovou energii čchi SHEN QI XU a krev jater GAN XUE XU. Asistent Fu ling posiluje slezinu PI a odvádí vlhko SHI spodem. Společně pak s výše uvedenými bylinami léčí současně jak kořeny nemoci, tak i její projevy. Další asistent Chen pi rozprouďuje energii čchi QI ZHI, rozpouští hlen TAN a harmonizuje a posiluje slezinu PI a žaludek WEI. Dang gui posiluje a rozhýbává krev XUE. Gou qi zi posiluje esenci ledvin SHEN JING XU a jin a krev ledvin a jater SHEN/GAN YIN/XUE XU. Poslíček Zhi gan cao harmonizuje účinek ostatních bylin ve směsi a upravuje funkci středního ohniště.

Dávkování – 3x denně 4 tablety, děti od 3 let 3x denně 2 tablety. Obecně se užívají v Číně byliny tak, že děti do 4 let užívají 1/4 dávky dospělého, tj. 3 x 1 – 2 tbl, děti od 5 do 12 let užívají 1/2 dávky dospělého, tj. 3×2 – 4 tbl a dospělí pak 3 x 4 – 8 tbl denně. Jinak v akutním stádiu potíží a dle intenzity potíží se dávka v Číně zvyšuje na 2 – 3 x denní dávky, po zlepšení potíží se zase snižuje – vše je vždy individuální! V případě vynechání či zapomenutí jednotlivé dávky lze užít následující dávku v dvojnásobném množství (kupř. při opomenutí ranní dávky 4 tablet si v poledne lze vzít 8 tablet, stejně tak místo 3x denně 4 tablety lze užít ráno a večer 2×6 tablet apod.). Tablety by se měly užívat nejlépe buď 15 minut před jídlem nebo 30 minut po jídle – neznamená to však, že musíte býti nutně najedení. V případě, že užíváte zároveň i chemické léky, tak je NIKDY neužívejte s bylinnými produkty současně! Platí pravidlo, že bylinné produkty se užívají vždy před jídlem (cca 1/2 hodiny) a chemické léky  zase po jídle (nejlépe s odstupem 1 hodiny od bylin). Zde je několik způsobů, jak optimálně užívat bylinné produkty:

 1. Jednoduše spolknutím celých tablet a zapitím čistou vodou.
 2. Tablety nejprve rozdrtíme na prášek (kupř. ve hmoždíři), zalijeme ve sklenici 2 dcl horké vody, rozmícháme a teplé vypijeme (podobně jako hořkou kávu, ale v tomto případě i s „bylinným lógrem“). Tento způsob je také nejúčinnější!
 3. Pro některé děti se osvědčil i tento způsob: rozdrtíme tablety na prášek a přidáme do čaje, který osladíme kupř. Sladěnkou či Sladovitem (ječmenný slad z prodejen zdravé výživy) nebo přidáme do polévky či jiného jídla, aby tak byly většinou hořké tablety pro ně poživatelnější.
 4. V případě chronických potíží či dlouhodobého užívání bylinných tablet je možno použít i tento způsob: veškeré tablety, které se doporučují během dne užívat (kupř. 3×2 tbl denně od 2 různých produktů = 12 tablet celkem), rozpustíme všechny najednou a dohromady v ranním Nápoji čínských MUDRců –  a pečlivě rozmícháme tak, abychom vše vypili a dole nezůstal žádný “lógr”. Navíc tato ranní snídaně se stane i chutnější a lahodnější.
 5. Ideální také je všechny bylinné tablety v denní dávce (obvykle 12 a více tablet) rozpustit v cca 0,5 l horké vody a tento vlažný nápoj popíjet (nejlépe z termosky) během celého dne jako kávu, v tomto případě nezávisle na jídle. Před požitím nápoje je vždy nutno s termoskou zatřepat!

Pro lepší efekt doporučuje se užívat spolu s Nápojem čínských MUDRců .

Nepoužívat (dle tradiční čínské medicíny) v případě – Závratě a motolice z nedostatečnosti krve či samostatného vzestupu YANG jater. Těhotenství.  Není určen pro děti, těhotné a kojící ženy.

Balení: 100 tablet / 30 g (100% přírodní, jedinou pojivovou látkou je přírodní celulóza max. do 1%; vyrobeno z koncentrovaných bylin v poměru 5:1, tzn. že při výrobě je použito 5 g sušených bylin na 1 g bylinných tablet)

 

 

zdroj: MUDr. Petr Hoffmann, TCM Herbs s.r.o. Dostupné z: www.patentnimedicina.cz/cz/tcm-herbs

Mohlo by Vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.