Blog čínská medicína čínská medicína

Ozvěny himalájského hromu

 

Působení dle tradiční čínské medicíny:

  • Rozptyluje a stahuje vzestupnou energie čchi plic FEI QI NI
  • Utišuje dušnost
  • Ochlazuje horkost RE
  • Rozpouští hlen TAN

Z hlediska tradiční čínské medicíny se v Číně používá u stavů jako kupř.:

  • Akutní a chronický kašel
  • Akutní a chronické astma
  • Akutní a chronická bronchitis
  • Alergický kašel s pískoty a sípáním
  • Akutní bronchiolitis

Popis dle tradiční čínské medicíny – Jedná se o modifikaci originální tradiční čínské bylinné směsi DING CHUAN WAN, která je upravena na dnešní poměry. Tato směs je určena k léčbě kašle a dušnosti u pacientů, konstitučně trpících tvorbou hlenu TAN, jejichž stav byl zkomplikován napadením vnějším škodlivým chladným větrem FENG HAN. Fyziologická cirkulace energie čchi plic FEI QI je omezována již přítomným hlenem TAN. Po napadení vnějším chladným větrem FENG HAN dojde k zablokování energie čchi plic a tato blokáda se přemění na vnitřní horko RE. Objeví se proto obtížně vykašlatelné, husté nažloutlé či bílé hleny, dušnost, pískavé a sípavé dýchání. Event. i horečka a zimnice, pokud je vnější škodlivina ještě na povrchu. Tato směs je dle čínské medicíny určena k léčbě chronického astmatu, avšak je účinná i ve stadiu akutního astmatu s kašlem, které se vyznačuje hojným hustým žlutým či bílým lepkavým hlenem. Čistí horko v plicích FEI RE a usnadňuje vykašlávání hlenu TAN z průdušek a průdušinek. Pomáhá tak vzduchu do plic a zlepšuje využití kyslíku.

Rozbor bylin ve směsi dle tradiční čínské medicíny – Xing ren a Zi su zi utišují kašel, odstraňují pískoty, podporují rozptylovací a sestupnou funkci plic a pomáhají organismu efektivně využívat kyslík, Bai guo přeměňuje hlen TAN, zabraňuje unikání plicní energie čchi FEI QI a vyrovnává rozptylující působení ostatních bylin, Sang bai pi utišuje kašel, odstraňuje pískoty a ochlazuje horko v plicích FEI RE, Zhi ban xia rozpouští hlen v plicích FEI TAN a stahuje vzbouřenou plicní čchi FEI QI NI směrem dolů, Huang qin ochlazuje horko v plicích FEI RE, odstraňuje husté, žluté, lepkavé hleny TAN RE a působí jako přírodní antibiotikum v oblasti hrudníku, Zi wan přeměňuje hlen TAN a utišuje kašel, Bai bu svlažuje plíce FEI a utišuje kašel. Jie geng utišuje kašel, vylučuje hlen TAN, posiluje plíce a usměrňuje ostatní byliny cíleně směrem k plicím. Zhi gan cao pak harmonizuje účinek ostatních bylin ve směsi.

Dávkování – 3x denně 4 tablety, děti od 3 let 3x denně 2 tablety. Obecně se užívají v Číně byliny tak, že děti do 4 let užívají 1/4 dávky dospělého, tj. 3 x 1 – 2 tbl, děti od 5 do 12 let užívají 1/2 dávky dospělého, tj. 3×2 – 4 tbl a dospělí pak 3 x 4 – 8 tbl denně. Jinak v akutním stádiu potíží a dle intenzity potíží se dávka v Číně zvyšuje na 2 – 3 x denní dávky, po zlepšení potíží se zase snižuje – vše je vždy individuální! V případě vynechání či zapomenutí jednotlivé dávky lze užít následující dávku v dvojnásobném množství (kupř. při opomenutí ranní dávky 4 tablet si v poledne lze vzít 8 tablet, stejně tak místo 3x denně 4 tablety lze užít ráno a večer 2×6 tablet apod.). Tablety by se měly užívat nejlépe buď 15 minut před jídlem nebo 30 minut po jídle – neznamená to však, že musíte býti nutně najedení. V případě, že užíváte zároveň i chemické léky, tak je NIKDY neužívejte s bylinnými produkty současně! Platí pravidlo, že bylinné produkty se užívají vždy před jídlem (cca 1/2 hodiny) a chemické léky  zase po jídle (nejlépe s odstupem 1 hodiny od bylin). Zde je několik způsobů, jak optimálně užívat bylinné produkty:

  1. Jednoduše spolknutím celých tablet a zapitím čistou vodou.
  2. Tablety nejprve rozdrtíme na prášek (kupř. ve hmoždíři), zalijeme ve sklenici 2 dcl horké vody, rozmícháme a teplé vypijeme (podobně jako hořkou kávu, ale v tomto případě i s „bylinným lógrem“). Tento způsob je také nejúčinnější!
  3. Pro některé děti se osvědčil i tento způsob: rozdrtíme tablety na prášek a přidáme do čaje, který osladíme kupř. Sladěnkou či Sladovitem (ječmenný slad z prodejen zdravé výživy) nebo přidáme do polévky či jiného jídla, aby tak byly většinou hořké tablety pro ně poživatelnější.
  4. Pro rychlejší dosažení účinku užívání bylinných tablet je možno použít i tento způsob: veškeré tablety, které se doporučují během dne užívat (kupř. 3×2 tbl denně od 2 různých produktů = 12 tablet celkem), rozpustíme všechny najednou a dohromady v Nápoji stříbrného větru  a pečlivě rozmícháme tak, abychom vše vypili a dole nezůstal žádný “lógr”.
  5. Ideální také je všechny bylinné tablety v denní dávce (obvykle 12 a více tablet) rozpustit v cca 0,5 l horké vody a tento vlažný nápoj popíjet (nejlépe z termosky) během celého dne jako kávu, v tomto případě nezávisle na jídle. Před požitím nápoje je vždy nutno s termoskou zatřepat!

Optimální je užívat tyto tablety spolu s Nápojem stříbrného větru  pro rychlejší dosažení žádoucího účinku!

Platí pravidlo, že tyto tablety se v akutním případě užívají ještě 3 dny po skončení všech příznaků.

V případě rýmy je vhodná kombinace s bylinnou směsí Vyvanutí dračí jeskyně  a rovněž lze použít i Šaolinový olej , jež se mázne dle potřeby pod nos. V případě alergických nemocí je vhodná kombinace s bylinnou směsí Zátiší poustevníka Changa , jež vylučuje povrchový škodlivý vítr.

Nepoužívat (dle tradiční čínské medicíny) v případě – Chronické dušnosti na základě nedostatečnosti energie čchi QI XU, při napadení chladným větrem FENG HAN XIE QI bez předcházejícího vnitřní přítomnosti horkého hlenu TAN RE, opatrně užívat v těhotenství – tzn. jen po dobu akutní fáze nemoci a ne déle než 1 měsíc.

Balení: 100 tablet / 30 g (100% přírodní, jedinou pojivovou látkou je přírodní celulóza max. do 1%; vyrobeno z koncentrovaných bylin v poměru 5:1, tzn. že při výrobě je použito 5 g sušených bylin na 1 g bylinných tablet)

zdroj: MUDr. Petr Hoffmann, TCM Herbs s.r.o. Dostupné z: www.patentnimedicina.cz/cz/tcm-herbs

 

Mohlo by Vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.