Blog čínská medicína čínská medicína

Baldachýnová komnata

                                                                             

Působení dle tradiční čínské medicíny:

  • Upravuje oběh energie čchi QI na hrudi a uvolňuje stagnaci QI NI na hrudi
  • Rozpouští horký hlen TAN RE v oblasti hrudníku, který zneklidňuje ducha SHEN
  • Ochlazuje horko ve žlučníku DAN RE
  • Harmonizuje žaludek WEI

Z hlediska tradiční čínské medicíny se v Číně používá u stavů jako kupř.:

Srdečně cévní potíže:

  • Vysoký krevní tlak (Hypertenze)
  • Angína pektoris
  • Zánět srdečního svalu (Myokarditis, Pericarditis)
  • Srdeční extrasystoly (Síňová arytmie)

Trávicí potíže:

  • Chronický zánět žaludku (Chron. gastrititis)
  • Žaludeční vředy (Ulcus peptic)
  • Zánět žlučníku (Cholecystitis)
  • Chronický zánět jater (Chron. hepatitis)
  • Ranní nevolnost až zvracení (Nausea)

Dýchací potíže:

  • Plicní záducha (Astma bronchiale)
  • Chronický zánět průdušek (Chron. bronchitis)

Nervově psychické potíže:

  • Nespavost (Insomnia)
  • Deprese
  • Rané stadium schizofrenie
  • Psychózy
  • Spontánní stahy svalů (Autonomní dystonie)
  • Pokročilá mrtvice (Iktus)

Ostatní:

  • Pískání v uších (Tinitus)
  • Meniérova nemoc
Popis dle tradiční čínské medicíny – Jedná se o modifikaci originální tradiční čínské bylinné směsi WEN DAN WAN, která je upravena na dnešní poměry. Tato směs upravuje disharmonii mezi žaludkem WEI a žlučníkem DAN, kdy nerovnováha mezi těmito dvěma dráhami vede ke vzniku horkého hlenu TAN RE. Žaludkem produkovaný hlen TAN pak blokuje hrudník, což se může projevit stažením, svíráním a tlakem na hrudi s nadměrným zahleněním či sliněním, lepkavým pocitem v ústech, vzdycháním, pocitem nepohody a dyskomfortu na hrudi a nad pupíkem. Horko žlučníku DAN RE stoupá vzhůru a objevuje se pocit hořkosti v ústech a pískání v uších. Celkově pak horký hlen TAN RE blokuje dráhy, neumožňuje tzv. čisté a jasné energii jang vystoupat nahoru a vyživit ducha SHEN v srdci XIN a současně zkalený jinový hlen TAN SHI stoupá v protisměru QI NI, což se může projevit jako motolice či závratě, mírná nevolnost či zvracení, podrážděnost, bázlivost, lekavost, nervozita, duševní neklid, deprese, bušení srdce, nespavost, spánek rušený sny či divoké sny. V těžkých případech může tento stav vyústit dokonce až v epilepsii. Horko v žaludku WEI RE může vést také k nekontrolovatelným záchvatům hladu a následně k obezitě. Avšak stejně tak lze tuto směs použít i při nechutenství, vzniklé po dlouhých a závažných nemocech. Zajímavostí bývá i přítomnost tzv. žaludeční a srdeční rýhy uprostřed jazyka, která se vine od středu jazyka (žaludek WEI) až ke špičce jazyka (srdce XIN), avšak oproti ostatní zvyklostem (povětšinou úzká a hluboká rýha) je tato rýha v celém průběhu široká a plochá!

Rozbor bylin ve směsi dle tradiční čínské medicíny – Zhu ru je hlavní císařskou bylinou ve směsi a současně i nejdůležitější bylinou čínské medicíny pro ochlazení horka a rozpuštění horkého hlenu TAN RE ve žlučníku DAN, současně stahuje vzbouřenou energii čchi QI NI a upravuje její oběh. Ministrem pak je Zhi shi, který rozprouďuje stagnaci energie čchi QI ZHI, stahuje vzbouřenou čchi QI NI z hrudníku, rozpouští hlen TAN, odstraňuje stagnaci potravy JI SHI, rozpouští nahromaděné akumulace a zatvrdliny a uvolňuje napětí. Zhi ban xia a Chen pi vysušují vlhko SHI a vylučují hlen TAN, čímž upravují a harmonizují žaludeční energii čchi WEI QI. Asistentem je Fu ling a Zhi gan cao jež posilují slezinu PI, vysušují vlhko SHI a harmonizují funkci středního ohniště ZHONG JIAO, rovněž i zklidňují ducha SHEN. Dan shen rozprouďuje blokádu krve YU XUE, ochlazuje horko RE a horko v krvi RE XUE, zklidňuje podrážděnost a ducha SHEN. Da zao posiluje střední ohniště ZHONG JIAO, obzvláště energii sleziny PI a žaludku WEI, vyživuje srdce XIN a zklidňuje ducha SHEN.

Dávkování – 3x denně 4 tablety, děti od 3 let 3x denně 2 tablety. Obecně se užívají v Číně byliny tak, že děti do 4 let užívají 1/4 dávky dospělého, tj. 3 x 1 – 2 tbl, děti od 5 do 12 let užívají 1/2 dávky dospělého, tj. 3×2 – 4 tbl a dospělí pak 3 x 4 – 8 tbl denně. Jinak v akutním stádiu potíží a dle intenzity potíží se dávka v Číně zvyšuje na 2 – 3 x denní dávky, po zlepšení potíží se zase snižuje – vše je vždy individuální! V případě vynechání či zapomenutí jednotlivé dávky lze užít následující dávku v dvojnásobném množství (kupř. při opomenutí ranní dávky 4 tablet si v poledne lze vzít 8 tablet, stejně tak místo 3x denně 4 tablety lze užít ráno a večer 2×6 tablet apod.). Tablety by se měly užívat nejlépe buď 15 minut před jídlem nebo 30 minut po jídle – neznamená to však, že musíte býti nutně najedení. V případě, že užíváte zároveň i chemické léky, tak je NIKDY neužívejte s bylinnými produkty současně! Platí pravidlo, že bylinné produkty se užívají vždy před jídlem (cca 1/2 hodiny) a chemické léky  zase po jídle (nejlépe s odstupem 1 hodiny od bylin). Zde je několik způsobů, jak optimálně užívat bylinné produkty:

  1. Jednoduše spolknutím celých tablet a zapitím čistou vodou.
  2. Tablety nejprve rozdrtíme na prášek (kupř. ve hmoždíři), zalijeme ve sklenici 2 dcl horké vody, rozmícháme a teplé vypijeme (podobně jako hořkou kávu, ale v tomto případě i s „bylinným lógrem“). Tento způsob je také nejúčinnější!
  3. Pro některé děti se osvědčil i tento způsob: rozdrtíme tablety na prášek a přidáme do čaje, který osladíme kupř. Sladěnkou či Sladovitem (ječmenný slad z prodejen zdravé výživy) nebo přidáme do polévky či jiného jídla, aby tak byly většinou hořké tablety pro ně poživatelnější.
  4. V případě chronických potíží či dlouhodobého užívání bylinných tablet je možno použít i tento způsob: veškeré tablety, které se doporučují během dne užívat (kupř. 3×2 tbl denně od 2 různých produktů = 12 tablet celkem), rozpustíme všechny najednou a dohromady v ranním Nápoji čínských MUDRců –  a pečlivě rozmícháme tak, abychom vše vypili a dole nezůstal žádný “lógr”. Navíc tato ranní snídaně se stane i chutnější a lahodnější.
  5. Ideální také je všechny bylinné tablety v denní dávce (obvykle 12 a více tablet) rozpustit v cca 0,5 l horké vody a tento vlažný nápoj popíjet (nejlépe z termosky) během celého dne jako kávu, v tomto případě nezávisle na jídle. Před požitím nápoje je vždy nutno s termoskou zatřepat!

Nepoužívat (dle tradiční čínské medicíny) v případě – Nedostatečnosti sleziny PI QI XU a obecně u stavů nedostatku XU. Těhotenství.

zdroj: MUDr. Petr Hoffmann, TCM Herbs s.r.o. Dostupné z: www.patentnimedicina.cz/cz/tcm-herbs

 

Mohlo by Vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.