Blog čínská medicína čínská medicína

Volnost svobodného poutníka

 

Působení dle tradiční čínské medicíny:

  • Uvolňuje stagnující čchi jater QI ZHI
  • Posiluje slezinu PI QI XU
  • Vyživuje krev XUE XU
  • Harmonizuje játra a slezinu

Z hlediska tradiční čínské medicíny se v Číně používá u stavů jako kupř.:

Gynekologické potíže:

  • Premenstruační syndrom
  • Bolestivá či nadměrná menstruace
  • Cysty a fibromy v prsou či vaječnících, myomy
  • Gynekologické záněty a výtoky
  • Funkční sterilita u žen
  • Klimakterické potíže

Trávicí potíže:

  • Žaludeční neuróza
  • Chronický zánět žaludku (gastritis)
  • Žaludeční vředy
  • Zánět jater a žlučníku
  • Cirhóza

Ostatní potíže:

  • Neurovegetativní dystonie (porucha rovnováhy vegetativního nervstva charakterizovaná funkčními změnami činnosti různých orgánů – tzv. psychosomatické potíže)
  • Deprese
  • Bolesti hlavy
  • Hypertenze
  • Anémie
  • Cukrovka
  • Struma
  • Šedý zákal
  • Zánět očního nervu, zánět rohovky, zelený zákal
  • Srdeční neklid, bušení srdce
  • Schizofrénie

Popis dle tradiční čínské medicíny – Jedná se o jednu v dnešní době nejčastěji používanou čínskou bylinnou směs. Má velmi široký záběr a možnosti použití. Používá se k vyrovnání energií mezi játry a slezinou, doslova k vybalancování jejich vztahu. Tato nerovnováha vzniká dvěma způsoby:
1. V případě, kdy jaterní čchi stagnuje GAN QI ZHI, tak sekundárně utiskuje čchi sleziny a žaludku GAN YU PI XU, jež nemůže pak produkovat dostatečně energie čchi a krve QI/XUE XU.

2. V případě, že čchi sleziny je slabá PI QI XU a neprodukuje dostatečně krve XUE, tak sekundárně i jaterní krev je slabá a stagnuje, stejně tak i jaterní čchi se dostává do relativního nadbytku a utiskuje slezinu… Oba případy tak vytváří dojem začarovaného kruhu, který je potřeba rozetnout a to zharmonizováním (seřízením a nastavením jemných jazýčků vah) na obou stranách barikády. Tato bylinná směs je variantou bylinné směsi Souznění kouzelné proměny , ale oproti ní více posiluje, vyživuje a zpevňuje střední ohniště (slezinu a žaludek) a méně rozptyluje stagnující čchi jater.

 

Nejčastěji se tento nerovnovážný stav projevuje různými a nejasnými potížemi jako jsou pocit tlaku a stažení na prsou, bolesti a tlak v podžebří, bolesti a napětí v oblasti břicha, škytavka, časté vzdychání, řidší stolice a nechutenství. V gynekologické oblasti se projevuje jako premenstruační syndrom (napětí v prsou, podrážděnost či naopak deprese před menses), bolestivá menstruace, nepravidelná menstruace, cysty a fibromy v prsou, vaječníkové cysty a děložní myomy, gynekologické výtoky a záněty, neplodnost u žen, klimakterické obtíže. Rovněž se objevují další nespecifické příznaky jako jsou únava, spavost, zastřený zrak, bolesti hlavy, závratě apod. Dnes jsou často tyto potíže a nemoci hodnoceny západními lékaři jako tzv. “psychosomatické potíže”.

Rozbor bylin ve směsi dle tradiční čínské medicíny – Císařskou bylinou je Chai hu, která mocně zprůchodňuje játra, uvolňuje horko z jater GAN RE a uvolňuje stísněnost a napětí, které se pak přeměňuje v horko RE (viz Legendy psané bylinami). Ministři Dang gui a Bai shao vyživují krev jater GAN XUE XU, čímž rozprouďují a odstraňují stagnaci čchi v játrech GAN QI ZHI. Dva asistenti Bai zhu a Fu ling posilují slezinu PI QI XU, a tím posilují její transformační a transportní funkci tak, aby mohla produkovat dostatečně energii čchi a krev QI/XUE XU. Zbývající asistent Zhi gan cao posiluje slezinu PI QI XU a společně s Bai shao odstraňuje křeče v břiše. Poslíček Sheng jiang harmonizuje žaludek a preventivně stahuje vzbouřenou energii čchi QI NI, jež stoupá v protisměru. Bo he,  pokud se používá v malých dávkách, posiluje působení císaře v jeho zprůchodňovací funkci jater GAN QI ZHI a ochlazuje horko RE, vzniklé ze stagnace čchi QI ZHI.

Dávkování – 3x denně 4 tablety, děti od 3 let 3x denně 2 tablety. Obecně se užívají v Číně byliny tak, že děti do 4 let užívají 1/4 dávky dospělého, tj. 3 x 1 – 2 tbl, děti od 5 do 12 let užívají 1/2 dávky dospělého, tj. 3×2 – 4 tbl a dospělí pak 3 x 4 – 8 tbl denně. Jinak v akutním stádiu potíží a dle intenzity potíží se dávka v Číně zvyšuje na 2 – 3 x denní dávky, po zlepšení potíží se zase snižuje – vše je vždy individuální! V případě vynechání či zapomenutí jednotlivé dávky lze užít následující dávku v dvojnásobném množství (kupř. při opomenutí ranní dávky 4 tablet si v poledne lze vzít 8 tablet, stejně tak místo 3x denně 4 tablety lze užít ráno a večer 2×6 tablet apod.). Tablety by se měly užívat nejlépe buď 15 minut před jídlem nebo 30 minut po jídle – neznamená to však, že musíte býti nutně najedení. V případě, že užíváte zároveň i chemické léky, tak je NIKDY neužívejte s bylinnými produkty současně! Platí pravidlo, že bylinné produkty se užívají vždy před jídlem (cca 1/2 hodiny) a chemické léky  zase po jídle (nejlépe s odstupem 1 hodiny od bylin). Zde je několik způsobů, jak optimálně užívat bylinné produkty:

  1. Jednoduše spolknutím celých tablet a zapitím čistou vodou.
  2. Tablety nejprve rozdrtíme na prášek (kupř. ve hmoždíři), zalijeme ve sklenici 2 dcl horké vody, rozmícháme a teplé vypijeme (podobně jako hořkou kávu, ale v tomto případě i s „bylinným lógrem“). Tento způsob je také nejúčinnější!
  3. Pro některé děti se osvědčil i tento způsob: rozdrtíme tablety na prášek a přidáme do čaje, který osladíme kupř. Sladěnkou či Sladovitem (ječmenný slad z prodejen zdravé výživy) nebo přidáme do polévky či jiného jídla, aby tak byly většinou hořké tablety pro ně poživatelnější.
  4. V případě chronických potíží či dlouhodobého užívání bylinných tablet je možno použít i tento způsob: veškeré tablety, které se doporučují během dne užívat (kupř. 3×2 tbl denně od 2 různých produktů = 12 tablet celkem), rozpustíme všechny najednou a dohromady v ranním Nápoji čínských MUDRců –  a pečlivě rozmícháme tak, abychom vše vypili a dole nezůstal žádný “lógr”. Navíc tato ranní snídaně se stane i chutnější a lahodnější.
  5. Ideální také je všechny bylinné tablety v denní dávce (obvykle 12 a více tablet) rozpustit v cca 0,5 l horké vody a tento vlažný nápoj popíjet (nejlépe z termosky) během celého dne jako kávu, v tomto případě nezávisle na jídle. Před požitím nápoje je vždy nutno s termoskou zatřepat!

Nepoužívat (dle tradiční čínské medicíny) v případě – Těhotenství.

Balení: 100 tablet / 30 g (100% přírodní, jedinou pojivovou látkou je přírodní celulóza max. do 1%; vyrobeno z koncentrovaných bylin v poměru 5:1, tzn. že při výrobě je použito 5 g sušených bylin na 1 g bylinných tablet)

 

zdroj: MUDr. Petr Hoffmann, TCM Herbs s.r.o. Dostupné z: www.patentnimedicina.cz/cz/tcm-herbs

Mohlo by Vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.