Blog Vitamíny a minerály

Koenzym Q10

Koenzym Q 10

Co je koenzym Q10

Koenzym Q10 je sloučenina podobná vitamínům a je obsažena ve většině buněk lidského těla, kromě červených krvinek a oční čočky kde chybí mitochondrie. 

Koenzym Q10 účinky

Koenzym Q10 je důležitý pro přeměnu energie z potravy využitelnou buňkami našeho organismu a to především v srdci. Je důležitý také pro získávání energie pro funkci a růst našich buněk. Kdyby nebylo koenzymu Q10, netvořila by se v buňkách energie. Složí také jako antioxidant a podporuje správnou funkci imunitního systému. Je důležitý pro svaly, proto by si jeho příjem měli hlídat sportovci. Koenzym Q10 si tělo vytváří samo, nebo ho přijímá ze správné potravy. Během života, přibližně od 30. roku začíná jeho produkce poměrně dost klesat a začne se projevovat jeho nedostatek. Objevuje se únava, ospalost, nevýkonnost. Vliv na jeho produkci má stres, psychicky náročné podmínky, kouření, fyzická zátěž, některá onemocnění a léky – např. na snížení cholesterolu. 

Jeho význam 

  • Antioxidant – bojuje proti škodlivým volným radikálům
  • Omlazení a regenerace buněk
  • Přeměna energie z potravy
  • Podpora imunitního systému
  • Podpora činnosti srdce
  • Reguluje hladinu cukru v krvi
  • Pomáhá při migrénách
  • Pozitivní vliv na pleť

Přírodní zdroje koenzymu Q10

přírodní koenzym Q10 se nachází především v těchto potravinách

  • hovězí srdce, játra, ledviny
  • maso ( drůbeží, hovězí, vepřové )
  • ryby ( sardinky, makrely )
  • sojové boby
  • špenát
  • vojtěška
  • kukuřice
  • brokolice
  • burské ořechy
  • pšenice
  • brambory

Koenzym Q10 je v mnoha potravinách, ale díky jejich výrobě a zpracování je jeho množství v potravě nakonec velmi zredukováno a zničeno a to především díky předčasnému dozrávání ovoce a zeleniny, sterilizace potravin za vysokých teplot, dlouhodobé skladování při nízkých teplotách. Koenzym Q10 se také nepřidává do vitamínových směsí, kterými se obvykle obohacují například džusy apod. Je tedy velmi častý jeho nedostatek a potřeba doplňovat ho doplňky stravy. Mezi příčiny nedostatku koenzymu Q10 mohou patřit nedostatek vitaminu B6, mitochondriální onemocnění, genetické vady. 

Koenzym Q10 užívání 

Jako ideální dávka se obvykle uvádí příjem 10-30 mg. Pokud dokážete pokrýt z přirozených zdrojů většinu potřeby koenzymu Q10 a máte jen malý nebo střední deficit, při jeho podávání v doplňcích stravy trvá obvykle 3 a více měsíců než se jeho hladina v organismu stabilizuje. Při velkém deficitu, nebo užívání léků či těžších onemocněních je stabilizace jeho hladin ještě delší a při užívání léků na cholesterol a současném podávání koenzymu Q10 se nemusí hladiny stabilizovat vůbec. Vždy je ale třeba zvážit spolu s lékařem výhody a nevýhody užívání léků. Tyto léky blokují tvorbu koenzymu Q10 a je velmi vhodné, pokud je musíte užívat a vaše výhody převažují nad nevýhodami, koenzym Q10 užívat spolu s nimi. Léky mohou snížit hladiny koenzymu Q10 opravdu velmi významně a to až o 40 %. 

Koenzym Q10 užívání ráno nebo večer ? 

Vzhledem k tomu, že se vstřebává především za pomoci tuků, je vhodné ho užívat především s jídlem nebo těsně po jídle. Absorbuje se tak až 3x rychleji než bez jídla. Pokud berete  koenzym ve více dávkách, je vhodné rozdělit ji na ranní i večerní, případně i v poledne a odpoledne tak, aby byly jeho hladiny v těle co nejstabilnější. Pokud berete jednu kapsli denně, je obvyklá ranní dávka spolu s jídlem. Jako bezpečné se jeví dávky až do 500 mg denně, přičemž některé studie používaly i vyšší denní dávky bez závažnějších vedlejších účinků. Nežádoucí vedlejší účinky nebyly pozorovány ani u účastníků studie, kterým bylo podáváno 1200 mg koenzymu Q10 denně po dobu 16 měsíců

Koenzym Q10 jaký je ten nejkvalitnější

Na to je těžká odpověď, na trhu je mnoho výrobků s koenzymem Q10 podobného složení a kvality. A také velmi rozdílného. V tomto případě bych se řídila i cenou. Výrobek za několik desítek korun obvykle nemůže nabídnout kvalitu složení výrobku za několik stovek. Je to bohužel tak. Já používám pro sebe a své klienty koenzym Q10 od Nutrilite™, který mi vyhovuje dávkováním, složením, rozložitelným obalem, přírodní výrobou z ekofarem. Má obsah koenzymu v kapslích 30 mg a užívá se jedna až dvě kapsle denně. Vyšší dávky mohou mít u některých lidí toxické účinky, které se mohou projevit například průjmy a nevolností. Studie byly ale prováděny i s mnohem vyšším dávkováním a pokud Vám koenzym Q10 nezpůsobuje potíže, můžete dávky i navýšit. Výrobek  koenzym Q10 od Nutrilite™ je navíc obohacen o spirulinu, citrusové koncentráty a tak poskytuje i dávku vitamínu C a podporuje energetický metabolismus buněk. Stejně jako je spirulina magnetem pro toxiny, jako jsou těžké kovy, přitahuje také buňky Candida a může je pomoci vyplavit ven z těla. Je tak vhodným doplňkem pro ty, které trápí opakované kvasinkové infekce. 

V případě zájmu o mnou doporučený koenzym Q10 mi napište na obchod@prirodaleci.cz  a já vás budu kontaktovat ohledně ceny a případném zaslání výrobku. Nebo nakupujte přímo u mě zde

Prohlédnout Koenzym Q10

Další bonusy užívání koenzymu Q10

Pro sportovce

Sportovci někdy opomíjený, ale přitom doplněk, který může přinést mnoho výhod a zlepšit výkonnost. Při intenzivním tréninku vznikají volné radikály kyslíku a v důsledku jejich hromadění se může objevovat tzv. oxidační stres. A ten pak má přímý vliv na naši výkonnost. Z provedených studií to ale vypadá, že suplementace koenzymu Q10 může snižovat hladinu oxidačního stresu a tím pádem podporovat vaši tréninkovou výkonnost. Studie ale v tomto výzkumu ještě probíhají. 

Pro plodnost

Kromě toho, že je koenzym Q10 skvělý pro pleť, může také ovlivňovat plodnost. Jak asi víte, s přibývajícím věkem klesá počet a kvalita vajíček, které jsou nezbytnou podmínkou pro oplození. Možná už ale nevíte, že i v tomto procesu je zapojený koenzym Q10 – jelikož je ve stáří jeho produkce nižší, nechrání tak efektivně vajíčka před oxidativním stresem a ty proto nejsou tak kvalitní. Obdobně je tomu i u mužů, u nichž je s přibývajícím věkem rovněž možné zaznamenat úbytek v počtu a kvalitě spermií. Dostupné výzkumy (včetně zajímavých meta-analýz) ale přicházejí na to, že koenzym Q10 by skutečně mohl tento nepříznivý jev o nějaký čas oddálit.

Možná prevence rakoviny

Protože je koenzym Q10 antioxidant, tedy snižuje oxidativní stres v organismu, který poškozuje buňky a je tak jednou z příčin rakoviny. Některé výzkumy dokonce prokázaly, že ženy s rakovinou prsu měly zároveň i nízkou hladinu koenzymu Q10. 

Astma, kardiovaskulární systém a další

Nižší hladinu koenzymu Q10 studie rovněž spojují třeba s astmatem nebo chronickými onemocněními plic a v neposlední řadě může být důležitý i pro naše kardiovaskulární zdraví. Doplňky stravy s koenzymem Q10 jsou spojovány se zlepšením schopnosti srdce pumpovat krev, stejně jako zlepšovat zdraví srdce obecně. Koenzym Q10 chrání před tvorbou krevních sraženin, snižuje vysoký krevní tlak, omezuje nepravidelnosti tepu a zmírňuje bolesti při angině pectoris. Bylo prokázáno, že ve svalovině srdce u lidí s onemocněním kardiovaskulárního systému je hladina této látky velmi nízká. Mnoho výzkumů pak prokázalo široké spektrum pozitivních účinků koenzymu Q10 na náš organismus – reguluje hladinu cukru v krvi, pomáhá v léčbě a prevenci rakoviny, snižuje svalovou únavu, brání před poškozením pokožky, migrénou, onemocněním mozku a plic. Mnoho studií  prokázalo pozitivní vliv koenzymu Q10 na kardiovaskulární systém a cévy. Studie prokázaly, že snížená hladina koenzymu Q10 je přímo úměrná závažnosti srdečně cévního onemocnění a to naznačuje, že by podpora léčby srdečních onemocnění koenzymem Q10 mohla přinášet uspokojivé pozitivní výsledky. Zlepšuje se kontrakce srdce a jeho síla, v cévách pak snižuje ukládání cholesterolu díky snížení oxidativního stresu a tím tvorby zánětů v cévách, na jejichž stěnách se pak tvoří aterosklerotické pláty. Je vhodný také u vysokého krevního tlaku, kdy může snížit potřebu léků, ačkoliv tento mechanismus účinku koenzymu Q10 není zatím zcela objasněn. Jedna z teorií je, že chrání oxid dusnatý před nadbytečnými superoxidovými radikály, které vznikají při některých formách hypertenze a zabraňují správné funkci oxidu dusnatého. Antioxidační účinky koenzymu Q10 pomáhají oxid dusnatý před těmito volnými radikály ochránit a ten díky tomu může uvolňovat periferní tepny a tím přispívat ke snížení krevního tlaku. Bylo prokázáno, že pomáhá zlepšovat zdraví kardiovaskulárního systému, reguluje hladinu cukru v krvi, snižuje frekvenci a intenzitu migrén a je vhodným doplňkem při prevenci i léčbě rakoviny. Jeho antioxidační účinky mohou efektivně zabraňovat svalové únavě, poškození kůže a mozku i rozvoji plicních onemocnění. Jelikož přirozená produkce koenzymu Q10 s věkem postupně klesá a zároveň u něj zatím nebyly pozorovány žádné závažné nežádoucí vedlejší účinky, může mít z jeho doplňování (ať už z potravin s vysokým obsahem koenzymu Q10 nebo doplňků stravy) zdravotní prospěch v podstatě kdokoli. 

Tinitus

Tinitus, neboli hučení v uších, které nemá vnější příčinu trápí hodně lidí a mých klientů. Detoxikační medicína má k tomu několik možností, jak vyčistit tkáně s tímto fenoménem spojené ( nervový systém, samotné vnitřní ucho, cévy ) stejně jako čínská medicína. Studie také prokázaly, že úbytek koenzymu Q10 ke kterému přirozeně dochází, může být jednou z příčin tinitu a zvýšení jeho hladiny v organismu vedlo ke snížení síly tinitu, nebo až k jeho vymizení. Je potřeba podávat koenzym Q10 dlouhodobě, protože jak jsem zmínila výše, trvá až několik měsíců než se jeho hladiny ustálí, zvláště při výrazném poklesu. 

s koenzymem, který používám u klientů mám ty nejlepší zkušenosti a ve spojení s detoxikací a bylinkami je možné dosáhnout dobrých výsledků v mnoha potížích.  Myslím, že efekt koenzymu Q10 na organismus je stále ještě podceňován. 

V případě zájmu o mnou doporučený koenzym Q10, nebo pokud máte další dotazy, tak mi napište na obchod@prirodaleci.cz  a já vás budu kontaktovat ohledně ceny a případném zaslání výrobku. Nebo rovnou nakupujte přímo u mě zde

Prohlédnout koenzym Q10

Mohlo by Vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.