Působení dle tradiční čínské medicíny:
-
- Otevírá nosní otvory
- Uvolňuje povrch WEI a vylučuje vítr FENG
- Působí protizánětlivě a protialergicky
Z hlediska tradiční čínské medicíny se v Číně používá u stavů jako kupř.:
- Akutní a chronická rýma
- Alergická rýma
- Akutní alergické projevy v pylové sezóně
- Zánět nosních dutin
Popis dle tradiční čínské medicíny – Jedná se o nově sestavenou čínskou bylinou směs BI MIN GAN WAN, která je upravena na dnešní poměry. V současnosti je to velmi rozšířená bylinná směs pro léčbu akutní, sezónní či alergické rýmy s pocitem ucpaného nosu a ztrátou čichu. Působí protizánětlivě a protialergicky. Může se užívat dlouhodobě během pylové sezóny ke zmírnění až odstranění alergických reakcí a zvýšené teploty. Výrazné účinky se projeví i při léčbě nachlazení s pocitem ucpaného nosu s hojným tuhým nosním sekretem. Pohled čínské medicíny na alergie je odlišný od pohledu západní medicíny, která zkoumá, “na co” je člověk alergický, ale Číňané uvažují “proč” je člověk alergický. Podle tradiční čínské medicíny se popisují dvě základní příčiny alergií – první je vrozená nedostatečnost dráhy ledvin a plic SHEN/FEI QI XU, druhá vzniká vlivem nesprávné životosprávy, kdy dojde k vyčerpání energie v těchto drahách a ke vzniku horka a vlhka SHI/RE v krvi. Výsledkem obou je snížená obranyschopnost organizmu, která dovoluje proniknutí vnější škodliviny (nejčastěji zevního škodlivého větru FENG) do plic s následným zablokováním energie čchi FEI QI ZHI. Tato blokáda se pak projevuje jako alergická reakce se vším všudy, a to na různých částech těla. Často se tato směs kombinuje s další bylinou směsí Zátiší poustevníka Changa , jež napomáhá vyloučení škodlivého větru FENG z povrchu těla.
Rozbor bylin ve směsi dle tradiční čínské medicíny – Xin yi hua vylučuje chladný vítr FENG HAN a uvolňuje nos (viz Legendy psané bylinami), Cang er zi uvolňuje povrchový vítr FENG XIE QI a uvolňuje nos, Jing jie uvolňuje z povrchu WEI jak chladný vítr FENG HAN, tak i horký vítr FENG RE, Bai zhi uvolňuje chladný vítr FENG HAN z povrchu těla, zmenšuje bolest a uvolňuje nos, Ye ju hua vylučuje oheň HUO a horký toxin RE DU z hlavy, Lian qiao vylučuje horký vítr FENG RE z oblasti hlavy, Fang feng uvolňuje vítr FENG a zmírňuje bolesti, způsobené chladným větrem FENG HAN, Jie geng naviguje energii bylin směrem k hornímu ohništi ZHONG JIAO a napomáhá plicím FEI, Wu wei zi posiluje plíce FEI a ledviny SHEN, Jin yin hua vylučuje horký vítr FENG RE z povrchu WEI a horký toxin RE DU, Shi chang pu uvolňuje povrch WEI, vysušuje hleny a harmonizuje střední ohniště ZHENG JIAO, jež přeměňuje kalné vlhko TAN SHI a tím snižuje výtok z nosu, Huang qi podporuje obranou energii WEI QI, posiluje plíce FEI a stabilizuje zevní ochranou vrstvu proti zevnímu větru FENG, Zhi gan cao harmonizuje účinek bylin ve směsi.
Dávkování – 3x denně 4 tablety, děti od 3 let 3x denně 2 tablety. Obecně se užívají v Číně byliny tak, že děti do 4 let užívají 1/4 dávky dospělého, tj. 3 x 1 – 2 tbl, děti od 5 do 12 let užívají 1/2 dávky dospělého, tj. 3×2 – 4 tbl a dospělí pak 3 x 4 – 8 tbl denně. Jinak v akutním stádiu potíží a dle intenzity potíží se dávka v Číně zvyšuje na 2 – 3 x denní dávky, po zlepšení potíží se zase snižuje – vše je vždy individuální! V případě vynechání či zapomenutí jednotlivé dávky lze užít následující dávku v dvojnásobném množství (kupř. při opomenutí ranní dávky 4 tablet si v poledne lze vzít 8 tablet, stejně tak místo 3x denně 4 tablety lze užít ráno a večer 2×6 tablet apod.). Tablety by se měly užívat nejlépe buď 15 minut před jídlem nebo 30 minut po jídle – neznamená to však, že musíte býti nutně najedení. V případě, že užíváte zároveň i chemické léky, tak je NIKDY neužívejte s bylinnými produkty současně! Platí pravidlo, že bylinné produkty se užívají vždy před jídlem (cca 1/2 hodiny) a chemické léky zase po jídle (nejlépe s odstupem 1 hodiny od bylin). Zde je několik způsobů, jak optimálně užívat bylinné produkty:
- Jednoduše spolknutím celých tablet a zapitím čistou vodou.
- Tablety nejprve rozdrtíme na prášek (kupř. ve hmoždíři), zalijeme ve sklenici 2 dcl horké vody, rozmícháme a teplé vypijeme (podobně jako hořkou kávu, ale v tomto případě i s „bylinným lógrem“). Tento způsob je také nejúčinnější!
- Pro některé děti se osvědčil i tento způsob: rozdrtíme tablety na prášek a přidáme do čaje, který osladíme kupř. Sladěnkou či Sladovitem (ječmenný slad z prodejen zdravé výživy) nebo přidáme do polévky či jiného jídla, aby tak byly většinou hořké tablety pro ně poživatelnější.
- Pro rychlejší dosažení účinku užívání bylinných tablet je možno použít i tento způsob: veškeré tablety, které se doporučují během dne užívat (kupř. 3×2 tbl denně od 2 různých produktů = 12 tablet celkem), rozpustíme všechny najednou a dohromady v Nápoji stříbrného větru a pečlivě rozmícháme tak, abychom vše vypili a dole nezůstal žádný “lógr”.
- Ideální také je všechny bylinné tablety v denní dávce (obvykle 12 a více tablet) rozpustit v cca 0,5 l horké vody a tento vlažný nápoj popíjet (nejlépe z termosky) během celého dne jako kávu, v tomto případě nezávisle na jídle. Před požitím nápoje je vždy nutno s termoskou zatřepat!
Optimální je užívat tyto tablety spolu s Nápojem stříbrného větru pro rychlejší dosažení žádoucího účinku!
Platí pravidlo, že tyto tablety se v akutním případě užívají ještě 3 dny po skončení všech příznaků.
V případě rýmy lze použít i Šaolinový olej , jež se mázne dle potřeby pod nos. V případě alergických nemocí je vhodná kombinace s bylinnou směsí Zátiší poustevníka Changa , jež vylučuje povrchový škodlivý vítr.
Nepoužívat (dle tradiční čínské medicíny) v případě – Kontraindikace nejsou známy.
Balení: 100 tablet / 30 g (100% přírodní, jedinou pojivovou látkou je přírodní celulóza max. do 1%; vyrobeno z koncentrovaných bylin v poměru 5:1, tzn. že při výrobě je použito 5 g sušených bylin na 1 g bylinných tablet)
zdroj: MUDr. Petr Hoffmann, TCM Herbs s.r.o. Dostupné z: www.patentnimedicina.cz/cz/tcm-herbs