Blog čínská medicína čínská medicína

Vysušení rýžových teras

 

Působení dle tradiční čínské medicíny:

  • vylučuje vlhko a horko SHI/RE a horký toxin RE DU ze žaludku a střev
  • ochlazuje oheň HUO ze středního ohniště
  • rozpouští kožní akumulace  (abscesy, furunkly, vředy, ekzémy, akné…)

Z hlediska tradiční čínské medicíny se v Číně používá u stavů jako kupř.:

Trávicí potíže:

  • Akutní a chronická gastritida
  • Crohnova choroba, ulcerosní kolitis
  • Akutní a chronické průjmy
  • Hemeroidy
  • Pálení žáhy
  • Střevní polypy a divertikly

Kožní potíže:

  • Akné
  • Lupénka
  • Ekzémy
  • Seboroická dermatitida

Popis dle tradiční čínské medicíny – Jedná se o modifikaci originální tradiční čínské bylinné směsi XIE XIN JIAN WAN, která je upravena na dnešní poměry. Byliny ve směsi patří k těm nejchladnějším vůbec v celé historii čínské fytoterapie, proto se používají všude tam, kde je dle TCM nadbytek horka a vlhka SHI/RE a horkých toxinů RE DU, obzvláště pak ve středním ohništi, tedy v dráze žaludku a střev. Nejčastěji tato situace nastane díky nezdravému stravování a životosprávě, a to jak jídla (kvantity či kvality – smažená, grilovaná, tučná, sladká, ostrá…) , tak i pití (alkohol, mléko, sladké limonády…). Takový stav představuje jakékoliv zánětlivé onemocnění a to jak akutní, tak i chronické v průběhu drah žaludku a tlustého střeva. Takový pacient bývá povětšinou “vlhce mastný”, s matně žlutou pletí, potí se, cítí se “těžce”, obzvláště po jídle, obtížně tráví (tzv. nebere mu to), mívá bolesti břicha po jídle a po stolici, nadýmání, nafouknutí, hojně větrů, říhání, pálení žáhy, lepkavo v ústech, afty, krvácení z dásní, paradentózu, zápach z úst, mívá řídkou stolici nebo průjem s hlenem, bolesti v obličeji, ucpaný nos nebo naopak s výtokem hustých lepkavých hlenů, žízeň bez potřeby pít, má pocit horka, v noci chrápe… V trávicím traktu se tento stav projevuje kupř. různými záněty střev (Crohnova choroba, ulcerosní kolitis), záněty žaludku (akutní a chronická gastritis), akutní a chronické průjmy, hemeroidy apod. Jelikož dráha žaludku a tlustého střeva je spojena s kůží, tak se tyto potíže promítají i na kůži, kdy hlavně pak na obličeji se objevují ve formě akné, ekzémů, seboroické dermatitidy, lupénky (i ve vlasech) apod. Jak vidno, každý z nás by čas od času potřeboval si “vyčistit svůj Augiášův chlív”, k čemuž tato směs slouží vskutku dokonale!

Rozbor bylin ve směsi dle tradiční čínské medicíny – Císařskými bylinami ve směsi jsou Shi gao a Bai hua she she cao. Funkcí první byliny je ochlazovat horko RE a vylučovat oheň HUO ze střev a žaludku. Druhá císařská bylina je povahy chladné a hořké, čímž rovněž mocně ochlazuje horko RE, dále vylučuje horký toxin RE DU, čímž léčí hnisavé vředy (abscesy, furunkly, ekzémy na kůži) a ve střevech. Současně však je tato bylina i sladká a chladná, díky čemuž vylučuje horko a vlhko SHI/RE ze středního a spodního ohniště a to močením. Posledním císařem je Lian qiao, jež ochlazuje horko RE, vylučuje horký toxin RE DU a léčí hnisavé vředy a abscesy jak na kůži, tak ve střevech. Ministři Huang qin a Huang lian ochlazují horko RE a odvádí vlhko  SHI ze žaludku a střev. Třetí ministr Yin chen hao vylučuje vlhko a horko SHI/RE ze středního ohniště a současně i hojí kožní vředy a vyrážky. Asistenti Ye ju hua vylučuje oheň HUO a horký toxin RE DU, čímž léčí  furunkly, karbunkly a kožní vředy a abscesy, Zhi zi ochlazuje krev RE XUE, vylučuje horký toxin RE DU a odvádí vlhko a horko SHI/RE ze spodního ohniště a Pu gong ying, jež ochlazuje horko RE, vylučuje horký toxin RE DU a vlhko SHI močením. Poslíček Zhi gan cao harmonizuje účinek bylin ve směsi.

Dávkování – 3x denně 4 tablety, děti od 3 let 3x denně 2 tablety. Obecně se užívají v Číně byliny tak, že děti do 4 let užívají 1/4 dávky dospělého, tj. 3 x 1 – 2 tbl, děti od 5 do 12 let užívají 1/2 dávky dospělého, tj. 3×2 – 4 tbl a dospělí pak 3 x 4 – 8 tbl denně. Jinak v akutním stádiu potíží a dle intenzity potíží se dávka v Číně zvyšuje na 2 – 3 x denní dávky, po zlepšení potíží se zase snižuje – vše je vždy individuální! V případě vynechání či zapomenutí jednotlivé dávky lze užít následující dávku v dvojnásobném množství (kupř. při opomenutí ranní dávky 4 tablet si v poledne lze vzít 8 tablet, stejně tak místo 3x denně 4 tablety lze užít ráno a večer 2×6 tablet apod.). Tablety by se měly užívat nejlépe buď 15 minut před jídlem nebo 30 minut po jídle – neznamená to však, že musíte býti nutně najedení. V případě, že užíváte zároveň i chemické léky, tak je NIKDY neužívejte s bylinnými produkty současně! Platí pravidlo, že bylinné produkty se užívají vždy před jídlem (cca 1/2 hodiny) a chemické léky  zase po jídle (nejlépe s odstupem 1 hodiny od bylin). Zde je několik způsobů, jak optimálně užívat bylinné produkty:

  1. Jednoduše spolknutím celých tablet a zapitím čistou vodou.
  2. Tablety nejprve rozdrtíme na prášek (kupř. ve hmoždíři), zalijeme ve sklenici 2 dcl horké vody, rozmícháme a teplé vypijeme (podobně jako hořkou kávu, ale v tomto případě i s „bylinným lógrem“). Tento způsob je také nejúčinnější!
  3. Pro některé děti se osvědčil i tento způsob: rozdrtíme tablety na prášek a přidáme do čaje, který osladíme kupř. Sladěnkou či Sladovitem (ječmenný slad z prodejen zdravé výživy) nebo přidáme do polévky či jiného jídla, aby tak byly většinou hořké tablety pro ně poživatelnější.
  4. V případě chronických potíží či dlouhodobého užívání bylinných tablet je možno použít i tento způsob: veškeré tablety, které se doporučují během dne užívat (kupř. 3×2 tbl denně od 2 různých produktů = 12 tablet celkem), rozpustíme všechny najednou a dohromady v ranním Nápoji čínských MUDRců –  a pečlivě rozmícháme tak, abychom vše vypili a dole nezůstal žádný “lógr”. Navíc tato ranní snídaně se stane i chutnější a lahodnější.
  5. Ideální také je všechny bylinné tablety v denní dávce (obvykle 12 a více tablet) rozpustit v cca 0,5 l horké vody a tento vlažný nápoj popíjet (nejlépe z termosky) během celého dne jako kávu, v tomto případě nezávisle na jídle. Před požitím nápoje je vždy nutno s termoskou zatřepat!

Nepoužívat (dle tradiční čínské medicíny) v případě – chladu ve slezině PI HAN XU (zimomřivost, bledost, nechutenství…), těhotenství.

Balení: 100 tablet / 30 g (100% přírodní, jedinou pojivovou látkou je přírodní celulóza max. do 1%; vyrobeno z koncentrovaných bylin v poměru 5:1, tzn. že při výrobě je použito 5 g sušených bylin na 1 g bylinných tablet)

zdroj: MUDr. Petr Hoffmann, TCM Herbs s.r.o. Dostupné z: www.patentnimedicina.cz/cz/tcm-herbs

 

Mohlo by Vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.