Blog čínská medicína čínská medicína

Vůně borovicového háje

 

Působení dle tradiční čínské medicíny:

  • Ochlazuje plicní horko FEI RE
  • Rozpouští hlen TAN
  • Stahuje vzbouřenou energii čchi QI NI
  • Tlumí kašel

Z hlediska tradiční čínské medicíny se v Číně používá u stavů jako kupř.:

  • Akutní a chronický kašel se žlutým, hustým a lepkavý hlenem
  • Kuřácký kašel
  • Akutní a chronický zánět průdušek (Ak. a chron. bronchitis)
  • Zánět plic (Pneumonie)
  • Plicní záducha (Astma bronchiále)
  • Rozedma plic (Emfyzém)
  • Nevratné rozšíření průdušek (Bronchiektázie)

Popis dle tradiční čínské medicíny – Jedná se o modifikaci originální tradiční čínské bylinné směsi QING QI HUA TAN WAN, která je upravena na dnešní poměry. Směs se užívá primárně vždy při kašli s hojným vykašláváním žlutého hlenu (který bývá vazký), dále též při pocitu plnosti a roztažení na hrudi, nevolnosti, zvracení a v těžších případech i při bolestivém dýchání, které se vyskytuje u akutní či chronické bronchitidy nebo astmatu. Toto vykašlávání žlutých hlenů se typicky objevuje po napadení zevním horkým větrem FENG RE, kdy vítr je již z povrchu vyloučen, ale hlen TAN přetrvává uvnitř a navíc se kombinuje s předchozím nadbytkem vnitřního horka a vlhka SHI/RE. Tento stav se často vyskytuje právě po užívání Acylpyrinu a jemu podobných protihorečkových léků, které jsou dle TCM kyselé a chladné – jsou tedy úspěšné ohledně zevního větru FENG, ale vysrážejí a přemění již existující vnitřní vlhko SHI na hlen TAN… Stejně tak lze tuto bylinou směs použít i při napadení horkým suchým větrem FENG ZAO/RE, které se projevuje jako suché a bolestivé hrdlo, kašel s vykašláváním žlutých hlenů a ostrou bodavou bolestí v bocích mezi žebry. Jinou indikací může být i stav, kdy vlhko a horko SHI/RE blokuje střední ohniště, což vede k nevolnosti, zvracení a někdy až k nespavosti a bušení srdce. Tato bylinná směs také úspěšně zmírňuje kuřácký kašel. Náchylnost k nadměrnému zahlenění hlenem TAN může být podle čínské medicíny způsobena konzumací mastných či sladkých jídel, proto jsou ve směsi zastoupeny i byliny podporující správné trávení.

Rozbor bylin ve směsi dle tradiční čínské medicíny – Huang qin a Gua lou ren pročišťují a přeměňují horký TAN v plicích. Zhi shi a Chen pi regulují energii čchi Qi a v této kombinaci i účinně odstraňují pocity napětí a rozpouštějí hlen TAN. Bai jie zi rozpouští plicní hlen FEI TAN a reguluje energii čchi plic FEI QI. Fu ling a Zhi ban xia zpevňují slezinu jako původce hlenu TAN, Xing ren zastavuje kašel a urovnává dušnost tím, že pomáhá obnovit rozptylující funkci plic. Zhi ban xia společně s Huang qin a Gua lou ren rozpouští a vylučují hlen TAN.

Dávkování – 3x denně 4 tablety, děti od 3 let 3x denně 2 tablety. Obecně se užívají v Číně byliny tak, že děti do 4 let užívají 1/4 dávky dospělého, tj. 3 x 1 – 2 tbl, děti od 5 do 12 let užívají 1/2 dávky dospělého, tj. 3×2 – 4 tbl a dospělí pak 3 x 4 – 8 tbl denně. Jinak v akutním stádiu potíží a dle intenzity potíží se dávka v Číně zvyšuje na 2 – 3 x denní dávky, po zlepšení potíží se zase snižuje – vše je vždy individuální! V případě vynechání či zapomenutí jednotlivé dávky lze užít následující dávku v dvojnásobném množství (kupř. při opomenutí ranní dávky 4 tablet si v poledne lze vzít 8 tablet, stejně tak místo 3x denně 4 tablety lze užít ráno a večer 2×6 tablet apod.). Tablety by se měly užívat nejlépe buď 15 minut před jídlem nebo 30 minut po jídle – neznamená to však, že musíte býti nutně najedení. V případě, že užíváte zároveň i chemické léky, tak je NIKDY neužívejte s bylinnými produkty současně! Platí pravidlo, že bylinné produkty se užívají vždy před jídlem (cca 1/2 hodiny) a chemické léky  zase po jídle (nejlépe s odstupem 1 hodiny od bylin). Zde je několik způsobů, jak optimálně užívat bylinné produkty:

  1. Jednoduše spolknutím celých tablet a zapitím čistou vodou.
  2. Tablety nejprve rozdrtíme na prášek (kupř. ve hmoždíři), zalijeme ve sklenici 2 dcl horké vody, rozmícháme a teplé vypijeme (podobně jako hořkou kávu, ale v tomto případě i s „bylinným lógrem“). Tento způsob je také nejúčinnější!
  3. Pro některé děti se osvědčil i tento způsob: rozdrtíme tablety na prášek a přidáme do čaje, který osladíme kupř. Sladěnkou či Sladovitem (ječmenný slad z prodejen zdravé výživy) nebo přidáme do polévky či jiného jídla, aby tak byly většinou hořké tablety pro ně poživatelnější.
  4. Pro rychlejší dosažení účinku užívání bylinných tablet je možno použít i tento způsob: veškeré tablety, které se doporučují během dne užívat (kupř. 3×2 tbl denně od 2 různých produktů = 12 tablet celkem), rozpustíme všechny najednou a dohromady v Nápoji stříbrného větru a pečlivě rozmícháme tak, abychom vše vypili a dole nezůstal žádný “lógr”.
  5. Ideální také je všechny bylinné tablety v denní dávce (obvykle 12 a více tablet) rozpustit v cca 0,5 l horké vody a tento vlažný nápoj popíjet (nejlépe z termosky) během celého dne jako kávu, v tomto případě nezávisle na jídle. Před požitím nápoje je vždy nutno s termoskou zatřepat!

Optimální je užívat tyto tablety spolu s Nápojem stříbrného větru  pro rychlejší dosažení žádoucího účinku!

Platí pravidlo, že tyto tablety se v akutním případě užívají ještě 3 dny po skončení všech příznaků.

V případě rýmy je vhodná kombinace s bylinnou směsí Vyvanutí dračí jeskyně  a rovněž lze použít i Šaolinový olej , jež se mázne dle potřeby pod nos. V případě alergických nemocí je vhodná kombinace s bylinnou směsí Zátiší poustevníka Changa , jež vylučuje povrchový škodlivý vítr. 

U kuřáků je vhodné dlouhodobé podávání k ochraně dýchacího ústrojí. Přetrvává-li po ústupu kašle a zahlenění pocit suchosti v ústech a chrapot, podává se směs Hvizd stříbrné píšťalky .

Nepoužívat (dle tradiční čínské medicíny) v případě – Opatrně užívat v těhotenství – tzn. jen po dobu akutní fáze nemoci a ne déle než 1 měsíc.

Balení: 100 tablet / 30 g (100% přírodní, jedinou pojivovou látkou je přírodní celulóza max. do 1%; vyrobeno z koncentrovaných bylin v poměru 5:1, tzn. že při výrobě je použito 5 g sušených bylin na 1 g bylinných tablet)

zdroj: MUDr. Petr Hoffmann, TCM Herbs s.r.o. Dostupné z: www.patentnimedicina.cz/cz/tcm-herbs

 

Mohlo by Vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.