Působení dle tradiční čínské medicíny:
- Odstraňuje stagnaci jaterní energie čchi GAN QI ZHI
- Upravuje oběh energie QI a krve XUE
- Utišuje bolest
- Uvolňuje stres, harmonizuje emoce
Z hlediska tradiční čínské medicíny se v Číně používá u stavů jako kupř.:
- Premenstruační syndrom
- Bolestivá či nepravidelná menstruace (Dysmenorrhoea)
- Cysty a fibromy v prsou (Cystická fibromastopatie)
- Zánět žaludku (Gastritis)
- Žaludeční vředy (Peptic ulcus)
- Zánět jater (Hepatitis)
- Chladová alergie
Popis dle tradiční čínské medicíny – Jedná se o modifikaci originální tradiční čínské bylinné směsi CHAI HU SHU GAN WAN, která je upravena na dnešní poměry. Je to jedna z nejznámějších harmonizačních bylinných čínských směsí, jež upravuje nerovnováhu mezi dráhou jater GAN na jedné straně a dráhou sleziny PI a žaludku WEI na straně druhé. Tato dysbalance se objevuje obzvláště u žen a je způsobena emočními blokádami a stresem, jež způsobují stagnaci jaterní energie čchi GAN QI ZHI, která utiskuje dráhu sleziny PI a žaludku WEI. Vede v praxi k různým trávicím obtížím, menstruačním potížím a pocitu studených končetin (díky blokádě energie čchi QI ZHI). K nejčastějším příznakům patří pocit tlaku na hrudi (tzv. knedlík v krku), bolesti v podžebří, napětí a bolest břicha, střídání zácpy a průjmu,, nadýmání, zhoršené trávení, časté říhání, celková stísněnost či podrážděnost, bolestivá či nepravidelná menstruace, premenstruační syndrom a studené končetiny (ruce i nohy).
Rozbor bylin ve směsi dle tradiční čínské medicíny – Císařskými bylinami jsou Chai hu, která mocně uvolňuje a zprůchodňuje zablokovanou jaterní energii čchi GAN QI ZHI a harmonizuje slezinu PI a žaludek WEI tím, že změkčuje játra, což následně vede i k prokrvení končetin a Bai shao, jež vyživuje krev XUE a ochlazuje horko RE. Ministerskými bylinami pak jsou Chuan xiong, jež rozprouďuje krev XUE a stagnující energii čchi QI ZHI a zlepšuje krevní oběh, upravuje menstruaci a uvolňuje menstruační bolesti. Xiang fu uvolňuje zablokovanou jaterní čchi GAN QI ZHI, harmonizuje trávicí funkce a upravuje menstruaci, Zhi ke rozbíjí stagnující energii čchi QI ZHI ve středním ohništi a odstraňuje stagnaci potravy JI SHI. Asistent Chen pi upravuje energii čchi QI ZHI a harmonizuje střední ohniště ZHONG JIAO. Mu dan pi pročišťuje horko RE, vzniklé ze stagnace, ochlazuje krev RE XUE, oživuje krev a odstraňuje sraženiny krve YU XUE. Zhi zi pročišťuje horko RE, vzniklé ze stagnace a vylučuje vlhko SHI, ochlazuje krev RE XUE a zbavuje podrážděnosti. Poslíček Zhi gan cao harmonizuje působení ostatních bylin ve směsi.
Dávkování – 3x denně 4 tablety, děti od 3 let 3x denně 2 tablety. Obecně se užívají v Číně byliny tak, že děti do 4 let užívají 1/4 dávky dospělého, tj. 3 x 1 – 2 tbl, děti od 5 do 12 let užívají 1/2 dávky dospělého, tj. 3×2 – 4 tbl a dospělí pak 3 x 4 – 8 tbl denně. Jinak v akutním stádiu potíží a dle intenzity potíží se dávka v Číně zvyšuje na 2 – 3 x denní dávky, po zlepšení potíží se zase snižuje – vše je vždy individuální! V případě vynechání či zapomenutí jednotlivé dávky lze užít následující dávku v dvojnásobném množství (kupř. při opomenutí ranní dávky 4 tablet si v poledne lze vzít 8 tablet, stejně tak místo 3x denně 4 tablety lze užít ráno a večer 2×6 tablet apod.). Tablety by se měly užívat nejlépe buď 15 minut před jídlem nebo 30 minut po jídle – neznamená to však, že musíte býti nutně najedení. V případě, že užíváte zároveň i chemické léky, tak je NIKDY neužívejte s bylinnými produkty současně! Platí pravidlo, že bylinné produkty se užívají vždy před jídlem (cca 1/2 hodiny) a chemické léky zase po jídle (nejlépe s odstupem 1 hodiny od bylin). Zde je několik způsobů, jak optimálně užívat bylinné produkty:
- Jednoduše spolknutím celých tablet a zapitím čistou vodou.
- Tablety nejprve rozdrtíme na prášek (kupř. ve hmoždíři), zalijeme ve sklenici 2 dcl horké vody, rozmícháme a teplé vypijeme (podobně jako hořkou kávu, ale v tomto případě i s „bylinným lógrem“). Tento způsob je také nejúčinnější!
- Pro některé děti se osvědčil i tento způsob: rozdrtíme tablety na prášek a přidáme do čaje, který osladíme kupř. Sladěnkou či Sladovitem (ječmenný slad z prodejen zdravé výživy) nebo přidáme do polévky či jiného jídla, aby tak byly většinou hořké tablety pro ně poživatelnější.
- V případě chronických potíží či dlouhodobého užívání bylinných tablet je možno použít i tento způsob: veškeré tablety, které se doporučují během dne užívat (kupř. 3×2 tbl denně od 2 různých produktů = 12 tablet celkem), rozpustíme všechny najednou a dohromady v ranním Nápoji čínských MUDRců – a pečlivě rozmícháme tak, abychom vše vypili a dole nezůstal žádný “lógr”. Navíc tato ranní snídaně se stane i chutnější a lahodnější.
- Ideální také je všechny bylinné tablety v denní dávce (obvykle 12 a více tablet) rozpustit v cca 0,5 l horké vody a tento vlažný nápoj popíjet (nejlépe z termosky) během celého dne jako kávu, v tomto případě nezávisle na jídle. Před požitím nápoje je vždy nutno s termoskou zatřepat!
Nepoužívat (dle tradiční čínské medicíny) v případě – Těhotenství, vyčerpání tekutin JIN YE (dehydratace), horko v játrech GAN RE.
Balení: 100 tablet / 30 g (100% přírodní, jedinou pojivovou látkou je přírodní celulóza max. do 1%; vyrobeno z koncentrovaných bylin v poměru 5:1, tzn. že při výrobě je použito 5 g sušených bylin na 1 g bylinných tablet)
zdroj: MUDr. Petr Hoffmann, TCM Herbs s.r.o. Dostupné z: www.patentnimedicina.cz/cz/tcm-herbs