Blog čínská medicína čínská medicína

Sladké plody z Yunnanu

 

Působení dle tradiční čínské medicíny:

  • Vyživuje nedostatečný jin YIN XU
  • Ochlazuje horko z nedostatku plic, žaludku a ledvin FEI/WEI/SHEN RE XU
  • Utišuje žízeň a podporuje tvorbu tělesných tekutin JIN YE

Z hlediska tradiční čínské medicíny se v Číně používá u stavů jako kupř.:

  • Diabetes mellitus I. a II. typu (cukrovka)

Popis dle tradiční čínské medicíny – Jedná se o modifikaci originální tradiční čínské bylinné směsi YU QUAN WAN, která je upravena na dnešní poměry. Cukrovka se stává v našich končinách již jakousi civilizační nemocí. V Číně je nazývána “žíznivou a plýtvající nemocí”, neboť se projevuje nadměrnou žízní a zároveň nadměrným močením. Tito lidé jsou pak i hubení, se suchem v ústech a s červeným, někdy až rozpraskaným jazykem. Dle čínské medicíny se jedná vždy o nedostatek jinu YIN XU (neboli “základních tělesných tekutin”), jehož nedostatek vede postupně k vzestupu jangu YANG SHI a tím i k vzestupu vnitřního horka RE. To se projevuje takovými příznaky jako jsou návaly horka, suchá ústa, kůže a vlasy, suchý kašel apod. Cukrovka postihuje nejčastěji jin plic, žaludku a ledvin FEI/WEI/SHEN YIN XU a dle místa postižení jsou pak i tyto příznaky odstupňovány. V případě postižení plicního jinu FEI YIN XU se objevuje nadměrná žízeň se suchými ústy a hrdlem. Při postižení žaludečního jinu WEI YIN XU je dominující nadměrný hlad s vyhublostí a únavou. Pro nedostatečnost ledvinného jinu SHEN YIN XU je charakteristické nadměrné močení s nočním pocením, bolestmi v bedrech a červenými tvářemi. Někdy je postižena pouze jedna oblast, jindy se mezi sebou různě kombinují a nebo mohou býti postiženy všechny současně. V těchto případech léčba spočívá ve vyživení nedostatečného jinu YIN XU a ochlazení horka RE ve všech 3 oblastech a posílení a doplnění energie organismu. K tomu slouží tato bylinná směs. Upravuje rovněž hladinu cukru v krvi, stabilizuje nemoc a předchází sekundárním komplikacím při cukrovce jako je nedostatečné prokrvování končetin, ztráta zraku a poškození periferních nervů.

Rozbor bylin ve směsi dle tradiční čínské medicíny – Fu ling posiluje trávení a vyrovnává tělesné tekutiny JIN YE v těle, Dang shen zlepšuje trávení a posiluje plíce FEI, Shu di huang vyživuje krev XUE a tělní tekutiny JIN YE, Wu mei posiluje plíce FEI, zastavuje žízeň a doplňuje chybějící tělesné tekutiny JIN YE XU, Wu wei zi posiluje plíce FEI a ledviny SHEN a snižuje tak nadměrné vylučování moči, zastavuje pocení a ochraňuje srdce XIN, Mai men dong ochlazuje horko v plicích FEI RE a v žaludku WEI RE, zvlhčuje suchou stolici, Tian hua fen ochlazuje horko v plicích FEI RE a podporuje tvorbu tělesných tekutin JIN YE XU, Zhi gan cao harmonizuje účinek bylin ve směsi.

Dávkování – 3x denně 4 tablety, děti od 3 let 3x denně 2 tablety. Obecně se užívají v Číně byliny tak, že děti do 4 let užívají 1/4 dávky dospělého, tj. 3 x 1 – 2 tbl, děti od 5 do 12 let užívají 1/2 dávky dospělého, tj. 3×2 – 4 tbl a dospělí pak 3 x 4 – 8 tbl denně. Jinak v akutním stádiu potíží a dle intenzity potíží se dávka v Číně zvyšuje na 2 – 3 x denní dávky, po zlepšení potíží se zase snižuje – vše je vždy individuální! V případě vynechání či zapomenutí jednotlivé dávky lze užít následující dávku v dvojnásobném množství (kupř. při opomenutí ranní dávky 4 tablet si v poledne lze vzít 8 tablet, stejně tak místo 3x denně 4 tablety lze užít ráno a večer 2×6 tablet apod.). Tablety by se měly užívat nejlépe buď 15 minut před jídlem nebo 30 minut po jídle – neznamená to však, že musíte býti nutně najedení. V případě, že užíváte zároveň i chemické léky, tak je NIKDY neužívejte s bylinnými produkty současně! Platí pravidlo, že bylinné produkty se užívají vždy před jídlem (cca 1/2 hodiny) a chemické léky  zase po jídle (nejlépe s odstupem 1 hodiny od bylin). Zde je několik způsobů, jak optimálně užívat bylinné produkty:

  1. Jednoduše spolknutím celých tablet a zapitím čistou vodou.
  2. Tablety nejprve rozdrtíme na prášek (kupř. ve hmoždíři), zalijeme ve sklenici 2 dcl horké vody, rozmícháme a teplé vypijeme (podobně jako hořkou kávu, ale v tomto případě i s „bylinným lógrem“). Tento způsob je také nejúčinnější!
  3. Pro některé děti se osvědčil i tento způsob: rozdrtíme tablety na prášek a přidáme do čaje, který osladíme kupř. Sladěnkou či Sladovitem (ječmenný slad z prodejen zdravé výživy) nebo přidáme do polévky či jiného jídla, aby tak byly většinou hořké tablety pro ně poživatelnější.
  4. V případě chronických potíží či dlouhodobého užívání bylinných tablet je možno použít i tento způsob: veškeré tablety, které se doporučují během dne užívat (kupř. 3×2 tbl denně od 2 různých produktů = 12 tablet celkem), rozpustíme všechny najednou a dohromady v ranním Nápoji čínských MUDRců –  a pečlivě rozmícháme tak, abychom vše vypili a dole nezůstal žádný “lógr”. Navíc tato ranní snídaně se stane i chutnější a lahodnější.
  5. Ideální také je všechny bylinné tablety v denní dávce (obvykle 12 a více tablet) rozpustit v cca 0,5 l horké vody a tento vlažný nápoj popíjet (nejlépe z termosky) během celého dne jako kávu, v tomto případě nezávisle na jídle. Před požitím nápoje je vždy nutno s termoskou zatřepat!

Vhodné užívat tuto směs u diabetu spolu s Královskou houbou yunzhi .

Nepoužívat (dle tradiční čínské medicíny) v případě – Akutní napadení zevní škodlivinou XIE QI (chřipka, angína,…). Neužívat současně s léky na ředění krve (Warfarin, Anopyrin,…)!

Balení: 100 tablet / 30 g (100% přírodní, jedinou pojivovou látkou je přírodní celulóza max. do 1%; vyrobeno z koncentrovaných bylin v poměru 5:1, tzn. že při výrobě je použito 5 g sušených bylin na 1 g bylinných tablet)

 

 

zdroj: MUDr. Petr Hoffmann, TCM Herbs s.r.o. Dostupné z: www.patentnimedicina.cz/cz/tcm-herbs

Mohlo by Vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.