Blog čínská medicína čínská medicína

Návrat rysa ostrovida

 

Působení dle tradiční čínské medicíny:

  • Zlepšuje zrak
  • Vyživuje a posiluje nedostatečný jin jater a ledvin GAN/SHEN YIN XU
  • Vyživuje nedostatečnou krev jater GAN XUE XU
  • Vyživuje nedostatečnou esenci ledvin SHEN JING XU
  • Stahuje vzestup jaterního jang GAN YANG SHI

Z hlediska tradiční čínské medicíny se v Číně používá u stavů jako kupř.:

  • Rozostřené vidění
  • Únava očí z počítače
  • Krátkozrakost (Myopia)
  • Dalekozrakost (Hypermetropia)
  • Šedý zákal (Katarakta)
  • Zelený zákal (Glaukom)
  • Zánět očního nervu (Neuritis Optica)
  • Vysychání očního nervu (Atrophia nervus Opticus)
  • Syndrom suchého oka (Sicca syndrom)
  • Centrální retinopatie (Retinitis centralis)

Popis dle tradiční čínské medicíny – Jedná se o modifikaci originální tradiční čínské bylinné směsi QI JU DI HUANG WAN, která je upravena na dnešní poměry. Základem této směsi jsou byliny, jež vyživují jin ledvin a jater SHEN/GAN YIN XU, a navíc je tato směs obohacena o byliny, jež tzv. projasňují, pročišťují, posilují a vyživují oči a zrak. Nedostatečnost jin ledvin a jater SHEN/GAN YIN XU si můžeme dle čínské medicíny představit jako nedostatek či ubývání oleje v motoru, který pak nejede na plný výkon, přehřívá se a ve finále se může i zadřít. K typickým projevům této nedostatečnosti patří mírné závratě, bolesti hlavy, hučení či pískání v uších, rozostřený zrak, zatmívání se před očima, mžitky před očima, slzení při větru, pocit sucha a drhnutí v očích, světloplachost, šeroslepost, únava očí či bolesti za očima. K vyčerpání ledvinového a jaterního jin SHEN/GAN YIN XU dochází především u žen, neboť součástí jin YIN je i krev XUE, a ta jak známo obzvláště u žen má vždy tendenci ubývat (menstruace, hormonální antikoncepce, porody, kojení apod.), stejně tak i jednostranná či dlouhodobá fyzická nebo zvláště pak psychická práce bez dostatečné a řádné regenerace, spánku či dovolené. Podobně i nepravidelná životospráva, nárazové stravování, hladovění či přejídání, jezení na noc apod. nevytváří a nedoplňuje jinové rezervy. Rovněž dlouhodobé čtení, navíc umocněno nedostatečným osvětlením, vede k oslabení jin YIN XU. Stejně tak sledování televize, práce s počítačem či mobilem apod. více než 2 hodiny denně stačí k tomu, aby si organismus musel již sáhnout do svých jinových rezerv a vzniká tak pomalu, ale jistě stav ubývající jinové esence, tedy nedostatku jakéhosi oleje života či vosku na naší životní svíčce. Není divu, že tolik dětí a mladých lidí pak nosí brýle, hlavně pak děvčat (navíc v kombinaci s hormonální antikoncepcí dochází k umocnění tohoto nedostatečného stavu jin YIN XU). Dle čínské medicíny by měli tito lidé (pracující s PC, TV apod.) preventivně denně doplňovat si svůj jinový olej v podobě kupř. této směsi, a to v dávce minimálně 4 tablety každé ráno k snídani (optimální dávka je 3 x 4 tablety denně) či užíváním černého sezamu ½ kávové lžičky 1 x denně (nutno jej dát na 15 min do 1 dcl vody nabobtnat a pozřít i s vodou a pak řádně rozkousat).

Rozbor bylin ve směsi dle tradiční čínské medicíny – Císařskou bylinou je Gou qi zi, jež posiluje ledvinový jin SHEN YIN XU a ledvinovou esenci JING, vyživuje jaterní jin a krev GAN YIN/XUE XU a projasňuje zrak (viz Legendy psané bylinami). Další císařskou bylinou je Huang qi, která vyživuje krev jater GAN XUE XU a zlepšuje rozostřený zrak z nedostatečného vyživování očí krví jater GAN XU. Císařskou bylinou je Jue ming zi, která vyrovnává játra GAN tím, že stahuje a ukotvuje stoupající jang GAN YANG SHI, jež stoupá právě na základě nedostatečnosti jin jater a ledvin GAN/SHEN YIN XU. Dále ochlazuje oheň jater GAN HUO, který šlehá do očí (dle TCM „játra živí oči“) a tímto ochlazováním i projasňuje zrak. Další císařská bylina Bai ji li má podobné účinky jako předchozí bylina (vyrovnává játra GAN, stahuje vzestupný jang GAN YANG SHI a projasňuje zrak), navíc ještě rozprouďuje stagnující energii čchi jater GAN QI ZHI a rozvolňuje stísněnosti, vypuzuje škodlivý vítr FENG XIE QI a zastavuje svědění. Fu pen zi posiluje esenci ledvin SHEN JING XU a zlepšuje zrak. Poslední císařkou bylinou je Tu si zi, posiluje jak ledvinný jang SHEN YANG XU, tak ledvinný jin SHEN JIN XU, a dokonce i ledvinnou esenci SHEN JING XU, zlepšuje zrak a odstraňuje zákalky či mžitky před očima (tzv. plovoucí mušky ve sklivci).  Asistentskou bylinou je pak Wu wei zi, která posiluje nedostatečnou esenci ledvin SHEN JING XU, zadržuje jin YIN XU, generuje tělesné tekutiny JIN YE a posiluje energii čchi sleziny a srdce PI/XIN QI XU. Poslední bylinou je Sang ye, která vyrovnává játra GAN, vyživuje nedostatečný jin jater GAN YIN XU,) a tzv. pročišťuje oči – vylučuje horký vítr FENG RE a stahuje stoupající jang jater GAN YANG SHI, který zapříčiňuje zarudlé, bolestivé a suché oči nebo mušky či tečky před očima.

 

Dávkování – 3x denně 4 tablety, děti od 3 let 3x denně 2 tablety. Obecně se užívají v Číně byliny tak, že děti do 4 let užívají 1/4 dávky dospělého, tj. 3 x 1 – 2 tbl, děti od 5 do 12 let užívají 1/2 dávky dospělého, tj. 3×2 – 4 tbl a dospělí pak 3 x 4 – 8 tbl denně. Jinak v akutním stádiu potíží a dle intenzity potíží se dávka v Číně zvyšuje na 2 – 3 x denní dávky, po zlepšení potíží se zase snižuje – vše je vždy individuální! V případě vynechání či zapomenutí jednotlivé dávky lze užít následující dávku v dvojnásobném množství (kupř. při opomenutí ranní dávky 4 tablet si v poledne lze vzít 8 tablet, stejně tak místo 3x denně 4 tablety lze užít ráno a večer 2×6 tablet apod.). Tablety by se měly užívat nejlépe buď 15 minut před jídlem nebo 30 minut po jídle – neznamená to však, že musíte býti nutně najedení. V případě, že užíváte zároveň i chemické léky, tak je NIKDY neužívejte s bylinnými produkty současně! Platí pravidlo, že bylinné produkty se užívají vždy před jídlem (cca 1/2 hodiny) a chemické léky  zase po jídle (nejlépe s odstupem 1 hodiny od bylin). Zde je několik způsobů, jak optimálně užívat bylinné produkty:

  1. Jednoduše spolknutím celých tablet a zapitím čistou vodou.
  2. Tablety nejprve rozdrtíme na prášek (kupř. ve hmoždíři), zalijeme ve sklenici 2 dcl horké vody, rozmícháme a teplé vypijeme (podobně jako hořkou kávu, ale v tomto případě i s „bylinným lógrem“). Tento způsob je také nejúčinnější!
  3. Pro některé děti se osvědčil i tento způsob: rozdrtíme tablety na prášek a přidáme do čaje, který osladíme kupř. Sladěnkou či Sladovitem (ječmenný slad z prodejen zdravé výživy) nebo přidáme do polévky či jiného jídla, aby tak byly většinou hořké tablety pro ně poživatelnější.
  4. V případě chronických potíží či dlouhodobého užívání bylinných tablet je možno použít i tento způsob: veškeré tablety, které se doporučují během dne užívat (kupř. 3×2 tbl denně od 2 různých produktů = 12 tablet celkem), rozpustíme všechny najednou a dohromady v ranním Nápoji čínských MUDRců –  a pečlivě rozmícháme tak, abychom vše vypili a dole nezůstal žádný “lógr”. Navíc tato ranní snídaně se stane i chutnější a lahodnější.
  5. Ideální také je všechny bylinné tablety v denní dávce (obvykle 12 a více tablet) rozpustit v cca 0,5 l horké vody a tento vlažný nápoj popíjet (nejlépe z termosky) během celého dne jako kávu, v tomto případě nezávisle na jídle. Před požitím nápoje je vždy nutno s termoskou zatřepat!

 

Nepoužívat (dle tradiční čínské medicíny) v případě – Nedostatečnost čchi sleziny PI QI XU s průjmy a trávicími potížemi. Neužívat současně s léky na ředění krve (Warfarin, Anopyrin,…)!

Balení: 100 tablet / 30 g (100% přírodní, jedinou pojivovou látkou je přírodní celulóza max. do 1%; vyrobeno z koncentrovaných bylin v poměru 5:1, tzn. že při výrobě je použito 5 g sušených bylin na 1 g bylinných tablet)

zdroj: MUDr. Petr Hoffmann, TCM Herbs s.r.o. Dostupné z: www.patentnimedicina.cz/cz/tcm-herbs

 

Mohlo by Vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.