Blog čínská medicína čínská medicína

Ladnost štíhlé gazely

Působení dle tradiční čínské medicíny:

    • Odstraňuje stagnaci potravy JI SHI
    • Posiluje nedostatečnou energii čchi sleziny PI QI XU
    • Odstraňuje stagnaci energie čchi QI ZHI ze středního ohniště ZHENG JIAO
    • Vylučuje vlhko SHI ze středního ohniště ZHENG JIAO
    • Harmonizuje střední ohniště ZHENG JIAO a funkci sleziny PI a žaludku WEI
    • Vylučuje vlhko a horko SHI/RE ze středního ohniště ZHENG JIAO
    • Rozpouští hlen TAN ze středního ohniště ZHENG JIAO

Z hlediska tradiční čínské medicíny se v Číně používá u stavů jako kupř.:

  • Obezita či rychlé přibývání na váze
  • Cukrovka (diabetes mellitus)
  • Nadměrný (tzv. vlčí) hlad či nadměrná chuť na sladké
  • Trávicí diskomfort – pocit tíže po jídle, nadýmání, nafouknutí, měkčí stolice…
  • Zvýšený cholesterol a krevní tuky
  • Otoky po těle ze zadržování vody

Popis dle tradiční čínské medicíny – Jedná se o moderní bylinnou směs, jež je šita na míru dnešnímu člověku a jeho “životosprávě”, z níž pramení obezita a různé trávicí potíže. Obsahuje několik skupin čínských bylin jako jsou aromatické byliny (byliny voňavé), které vysušují škodlivé vlhko SHI a rozpouští hlen TAN, dále byliny, které odvádí vodu TAN SHI a vlhkost SHI močením, byliny odstraňující stagnaci potravy JI SHI ze středního ohniště ZHENG JIAO a harmonizují trávení, byliny odstraňující stagnaci energie čchi QI ZHI a konečně i byliny odvádějící vlhko a horko SHI/RE ze spodního ohniště.

Rozbor bylin ve směsi dle tradiční čínské medicíny – Císařskou bylinou je Yu mi xu, která je sladké a fádní chuti, neutrální teploty. Vylučuje škodlivé vlhko SHI močením a ochlazuje horko a vlhko v játrech a ve žlučníku GAN/DAN SHI/RE. Další císařskou bylinou je Bai zhu, která posiluje nedostatečnou energii čchi sleziny PI QI XU, vylučuje vlhko SHI a upravuje metabolismus vody v organismu. Bai bian dou je ministerskou bylinou, která odvádí vlhko a horko ze středního ohniště PI/WEI SHI/RE a současně i posiluje nedostatečnou čchi sleziny PI QI XU. Poslední císařskou bylinou je Can dou, která posiluje nedostatečnou energii čchi sleziny PI QI XU, vylučuje vlhko SHI močením, vylučuje horký toxin RE DU a zmenšuje otoky. Ministerskou bylinou je Huang qi, která posiluje nedostatečnou energii sleziny PI QI XU a nedostatečnou krev XUE XU. Další ministerskou bylinou je Fu ling, která vylučuje vlhko SHI močením, posiluje nedostatečnou energii čchi sleziny PI QI XU a harmonizuje střední ohniště ZHENG JIAO. Poslední ministerskou bylinou je pak Sha ren, který aromaticky vysušuje vlhko SHI, rozprouďuje stagnaci energie čchi QI ZHI ve středním ohništi ZHENG JIAO a posiluje nedostatečnou energii čchi sleziny PI QI XU. Mezi asistentské byliny pak patří Hou po, která odstraňuje stagnaci potravy JI SHI a rozprouďuje stagnující energii čchi QI ZHI ve slezině PI a v žaludku WEI, vylučuje vlhko SHI a rozpouští hlen TAN, které blokují střední ohniště ZHENG JIAO a stahuje vzbouřenou energii čchi QI NI. Další asistent Chen pi reguluje oběh energie čchi QI ZHI, posiluje střední ohniště ZHENG JIAO, vylučuje vlhko SHI, rozpouští hlen TAN a stahuje vzbouřenou energii čchi QI NI. Asistent Zhi ban xia vylučuje vlhko SHI, rozpouští hlen TAN, odstraňuje stagnaci potravy JI SHI a stahuje vzbouřenou energii QI NI. Chai hu rozprouďuje stagnující energii čchi v játrech GAN QI ZHI, upravuje disharmonii mezi játry GAN a slezinou PI, stejně tak jako mezi játry GAN a žlučníkem DAN. Mai ya rozprouďuje stagnaci potravy JI SHI, způsobenou požíváním škrobových jídel a obilovin či stagnaci potravy z nedostatečné enrgie čchi sleziny PI QI XU, posiluje žaludek WEI XI a zlepšuje trávení, rovněž rozprouďuje stagnaci čchi v játrech GAN QI ZHI. Shen qu odstraňuje stagnaci potravy JI SHI, zlepšuje trávení, harmonizuje žaludek WEI a rozprouďuje stagnující energii čchi QI ZHI.

 

Dávkování – 3x denně 4 tablety, děti od 3 let 3x denně 2 tablety. Obecně se užívají v Číně byliny tak, že děti do 4 let užívají 1/4 dávky dospělého, tj. 3 x 1 – 2 tbl, děti od 5 do 12 let užívají 1/2 dávky dospělého, tj. 3×2 – 4 tbl a dospělí pak 3 x 4 – 8 tbl denně. Jinak v akutním stádiu potíží a dle intenzity potíží se dávka v Číně zvyšuje na 2 – 3 x denní dávky, po zlepšení potíží se zase snižuje – vše je vždy individuální! V případě vynechání či zapomenutí jednotlivé dávky lze užít následující dávku v dvojnásobném množství (kupř. při opomenutí ranní dávky 4 tablet si v poledne lze vzít 8 tablet, stejně tak místo 3x denně 4 tablety lze užít ráno a večer 2×6 tablet apod.). Tablety by se měly užívat nejlépe buď 15 minut před jídlem nebo 30 minut po jídle – neznamená to však, že musíte býti nutně najedení. V případě, že užíváte zároveň i chemické léky, tak je NIKDY neužívejte s bylinnými produkty současně! Platí pravidlo, že bylinné produkty se užívají vždy před jídlem (cca 1/2 hodiny) a chemické léky  zase po jídle (nejlépe s odstupem 1 hodiny od bylin). Zde je několik způsobů, jak optimálně užívat bylinné produkty:

  1. Jednoduše spolknutím celých tablet a zapitím čistou vodou.
  2. Tablety nejprve rozdrtíme na prášek (kupř. ve hmoždíři), zalijeme ve sklenici 2 dcl horké vody, rozmícháme a teplé vypijeme (podobně jako hořkou kávu, ale v tomto případě i s „bylinným lógrem“). Tento způsob je také nejúčinnější!
  3. Pro některé děti se osvědčil i tento způsob: rozdrtíme tablety na prášek a přidáme do čaje, který osladíme kupř. Sladěnkou či Sladovitem (ječmenný slad z prodejen zdravé výživy) nebo přidáme do polévky či jiného jídla, aby tak byly většinou hořké tablety pro ně poživatelnější.
  4. V případě chronických potíží či dlouhodobého užívání bylinných tablet je možno použít i tento způsob: veškeré tablety, které se doporučují během dne užívat (kupř. 3×2 tbl denně od 2 různých produktů = 12 tablet celkem), rozpustíme všechny najednou a dohromady v ranním Nápoji čínských MUDRců – a pečlivě rozmícháme tak, abychom vše vypili a dole nezůstal žádný “lógr”. Navíc tato ranní snídaně se stane i chutnější a lahodnější.
  5. Ideální také je všechny bylinné tablety v denní dávce (obvykle 12 a více tablet) rozpustit v cca 0,5 l horké vody a tento vlažný nápoj popíjet (nejlépe z termosky) během celého dne jako kávu, v tomto případě nezávisle na jídle. Před požitím nápoje je vždy nutno s termoskou zatřást

Vhodné (a téměř nutné) pro dosažení kýženého efektu užívat spolu s Nápojem pěti hvězd , který se popíjí během dne, ráno pak zase k snídani Nápoj čínských MUDRců , do kterého je možné celou dávku rozpustit a vypít jako nápoj k snídani!

Nepoužívat (dle tradiční čínské medicíny) v případě – užívání léků na ředění krve (warfarin apod.), při silné nedostatečnosti YIN a tělních tekutin JIN YE (tato směs vysušuje a odvádí vlhko), stejně tak ji neužívat v těhotenství, neb tato směs rozprouďuje stagnaci čchi QI ZHI.  Obsahuje lepek.

Balení: 100 tablet / 30 g (100% přírodní, jedinou pojivovou látkou je přírodní celulóza max. do 1%; vyrobeno z koncentrovaných bylin v poměru 5:1, tzn. že při výrobě je použito 5 g sušených bylin na 1 g bylinných tablet)

Zajímavý z tohoto pohledu je i tzv. DOJO efekt, který je takovým přechodem mezi jednotlivými ročními obdobími – jedná se o 18 dní, ve kterých se harmonicky přechází z jednoho období do druhého. V té době je náš organismus a hlavně naše slezina nejcitlivější na stravovací změny, a proto by se mělo v této době jísti tak, aby se slezina a žaludek co nejméně zatížily a naopak (tím současně ) i co nejvíce posílily. Měli bychom jísti obzvláště střídmě, fádně až “jalově”, neb jinak  si “zaděláme” na trávicí potíže a obezitu vůbec. Je to tedy i ideální čas pro očistné kůry, půsty apod. Nejlepšími pomocníky budou potraviny typu Země (slezina a žaludek) jako kupř. jáhly, slzovka (Bílá perla Východu), celozrnná rýže, polenta, kroupy, kuskus, sladké brambory (jamy – batáty), zelený hrášek, fazole, cizrna, dýně, mrkev, kedlubny, kapusta, hlávkové zelí, tuřín…

zdroj: MUDr. Petr Hoffmann, TCM Herbs s.r.o. Dostupné z: www.patentnimedicina.cz/cz/tcm-herbs

 

Mohlo by Vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.