Působení dle tradiční čínské medicíny:
- Posiluje nedostatečnou energii čchi sleziny PI QI XU
- Odstraňuje vlhkost SHI
- Rozptyluje vítr FENG
- Vylučuje horko RE
Z hlediska tradiční čínské medicíny se v Číně používá u stavů jako kupř.:
Kožní potíže:
- Ekzémy (subakutní)
- Svědění kůže
Trávicí potíže:
- Otoky z nedostatečnosti sleziny
- Chronický průjem z nedostatečnosti sleziny
- Nadýmání z nedostatečnosti sleziny
- Obezita typu vlhko a horko SHI/RE
- Střevní diskomfort (nafouknutí, pocit tíže po jídle, měkčí stolice)
- Stavy po užívání antibiotik a kortikoidů
Popis dle tradiční čínské medicíny – Jedná se o modifikaci originální tradiční čínské bylinné směsi CHU SHI WEI LING WAN, která je upravena na dnešní poměry. Tato bylinná směs je určena pro subakutní ekzémy – tedy ani ne pro akutní fázi ekzémů (pálivé, mokvavé zarudlé), ani ne pro chronickou fázi ekzému (svědivé, šupící se), ale právě pro tu přechodovou fázi mezi těmito dvěma stádii ekzémů. Tento stav se vyznačuje ekzémy s hrubou, suchou a oteklou kůží s bledými skvrnami po těle a roztroušenými puchýřky v průměru do 0,5 cm. Pacient bývá, díky nedostatečnosti energie čchi sleziny PI QI XU, slabší konstituce, bledé, unavené, trpí nadýmáním a nechutenstvím či je tzv. vybíravý v jídle a má měkčí a řidší stolici. Většinou se jedná o děcko, které se „špatně“ stravuje – jeho strava je jednostranná, nepravidelná či má oblibu v mléčných výrobcích, sladkostech a smažených jídlech (tzv. fast foodech nebo junk foodech apod.). V důsledku toho dochází k oslabení energie čchi sleziny PI QI XU, která nemůže dostatečně vyloučit škodlivé vlhko SHI, které se pak hromadí v organismu a „vypouští se“ ve formě opakujícího se ekzému. Po čase se stagnující vlhko SHI přemění na vlhko s horkem SHI/RE. Kůže není dostatečně vyživena energií sleziny, proto je i hrubá, suchá a bledá, škodlivé vlhko zde zase představuje oteklou kůži a výskyt puchýřků s tekutinou. K ústupu těchto obtíží je zapotřebí nejen užívání této bylinné směsi, ale i dodržování řádné životosprávy, včetně výběru stravy. Obzvláště vynechání či omezení konzumace bílého cukru a výrobků z něho, stejně tak i pasterizovaného kravského mléka a mléčných výrobků je dle TCM podmínkou pro zdárný úspěch . Vhodné je užívat spolu s Nápojem čínských MUDRců , který mocně posiluje slezinu a vysušuje škodlivou vlhkost.
Rozbor bylin ve směsi dle tradiční čínské medicíny – Byliny ve směsi si můžeme rozdělit do několika skupin:
1. skupina obsahuje byliny, které tzv. odvádí vodu a vylučují škodlivé vlhko SHI. Mezi ně patří Yi yi ren, Fu ling, Ze xie, Hua shi a také Bai zhu, který mimo jiné i mocně posiluje energii čchi sleziny.
2. skupina obsahuje byliny, které tzv. aromaticky (vysoušením) odstraňují škodlivé vlhko SHI. Mezi ně patří Cang zhu a Huo xiang.
3. skupina obsahuje byliny, které tzv. vylučují vlhko a horko SHI/RE. Mezi ně patří Huang qin a Bai xian pi.
4. skupina obsahuje tzv. pomocné byliny – Mai ya napomáhá rozkládat potravu ve středním ohništi, Fang feng vylučuje vítr z povrchu kůže a Zhi gan cao harmonizuje účinek ostatních bylin ve směsi.
Dávkování – 3x denně 4 tablety, děti od 3 let 3x denně 2 tablety. Obecně se užívají v Číně byliny tak, že děti do 4 let užívají 1/4 dávky dospělého, tj. 3 x 1 – 2 tbl, děti od 5 do 12 let užívají 1/2 dávky dospělého, tj. 3×2 – 4 tbl a dospělí pak 3 x 4 – 8 tbl denně. Jinak v akutním stádiu potíží a dle intenzity potíží se dávka v Číně zvyšuje na 2 – 3 x denní dávky, po zlepšení potíží se zase snižuje – vše je vždy individuální! V případě vynechání či zapomenutí jednotlivé dávky lze užít následující dávku v dvojnásobném množství (kupř. při opomenutí ranní dávky 4 tablet si v poledne lze vzít 8 tablet, stejně tak místo 3x denně 4 tablety lze užít ráno a večer 2×6 tablet apod.). Tablety by se měly užívat nejlépe buď 15 minut před jídlem nebo 30 minut po jídle – neznamená to však, že musíte býti nutně najedení. V případě, že užíváte zároveň i chemické léky, tak je NIKDY neužívejte s bylinnými produkty současně! Platí pravidlo, že bylinné produkty se užívají vždy před jídlem (cca 1/2 hodiny) a chemické léky zase po jídle (nejlépe s odstupem 1 hodiny od bylin). Zde je několik způsobů, jak optimálně užívat bylinné produkty:
- Jednoduše spolknutím celých tablet a zapitím čistou vodou.
- Tablety nejprve rozdrtíme na prášek (kupř. ve hmoždíři), zalijeme ve sklenici 2 dcl horké vody, rozmícháme a teplé vypijeme (podobně jako hořkou kávu, ale v tomto případě i s „bylinným lógrem“). Tento způsob je také nejúčinnější!
- Pro některé děti se osvědčil i tento způsob: rozdrtíme tablety na prášek a přidáme do čaje, který osladíme kupř. Sladěnkou či Sladovitem (ječmenný slad z prodejen zdravé výživy) nebo přidáme do polévky či jiného jídla, aby tak byly většinou hořké tablety pro ně poživatelnější.
- V případě chronických potíží či dlouhodobého užívání bylinných tablet je možno použít i tento způsob: veškeré tablety, které se doporučují během dne užívat (kupř. 3×2 tbl denně od 2 různých produktů = 12 tablet celkem), rozpustíme všechny najednou a dohromady v ranním Nápoji čínských MUDRců – a pečlivě rozmícháme tak, abychom vše vypili a dole nezůstal žádný “lógr”. Navíc tato ranní snídaně se stane i chutnější a lahodnější.
- Ideální také je všechny bylinné tablety v denní dávce (obvykle 12 a více tablet) rozpustit v cca 0,5 l horké vody a tento vlažný nápoj popíjet (nejlépe z termosky) během celého dne jako kávu, v tomto případě nezávisle na jídle. Před požitím nápoje je vždy nutno s termoskou zatřepat!
Nepoužívat (dle tradiční čínské medicíny) v případě – Těhotenství a kojení. Obsahuje lepek.
Balení: 100 tablet / 30 g (100% přírodní, jedinou pojivovou látkou je přírodní celulóza max. do 1%; vyrobeno z koncentrovaných bylin v poměru 5:1, tzn. že při výrobě je použito 5 g sušených bylin na 1 g bylinných tablet)
zdroj: MUDr. Petr Hoffmann, TCM Herbs s.r.o. Dostupné z: www.patentnimedicina.cz/cz/tcm-herbs