Působení dle tradiční čínské medicíny:
- Vylučuje vlhko a horko SHI/RE ze spodního ohniště XIA JIAO
- Vylučuje horko RE ze spodního ohniště XIA JIAO
- Rozprouďuje blokádu krve YU XUE ve spodním ohništi XIA JIAO
Z hlediska tradiční čínské medicíny se v Číně používá u stavů jako kupř.:
- Gynekologické výtoky, jež jsou žluté a lepkavé (Leukorhea)
- Gynekologické záněty, způsobené Candidami,Trichomonádami či Gardnériemi (Mykózy)
Popis dle tradiční čínské medicíny – Jedná se o modifikaci originální tradiční čínské bylinné směsi ZHI DAI WAN, která je upravena na dnešní poměry. Snad každá třetí žena ve fertilním věku je dnes postižena gynekologickými výtoky, záněty či svěděním genitálií. Z 90% jsou tyto potíže způsobeny parazity jako jsou Candidy, Trichomonády či Gardnerie. Dle tradiční čínské medicíny jsou samozřejmě pouze odrazem terénu, na kterém se tyto breberky rády pomnoží a kde se jim i daří. Příčinou vzniku takovéhoto „podhoubí“ je bezesporu nezdravá strava, káva, alkohol, stres, hormonální antikoncepce…To vše vede k oslabení a zablokování krve v podbřišku, jež se později přemění na horko RE a vlhko SHI ve spodním ohništi XIA JIAO, tedy k nahromadění vlhké horkosti SHI/RE v oblasti gynekologických orgánů a ledvin. Tento terén je pak vskutku živnou půdou pro uchycení různých parazitů (Candidy, Trichomonády, Gardnérie) a tím vzniku různých mykóz, zánětů a žlutých, hustých a lepkavých gynekologických výtoků, někdy až páchnoucí a svědivé. Potraviny, jež přinášejí do těla tzv. vlhko a horko SHI/RE je zapotřebí omezit a naopak zařadit potraviny vylučující vlhko a horko SHI/RE:
Doporučené potraviny: Obecně se dle TCM doporučují jídla vysušující vlhko a ochlazující horko. Takovými potravinami jsou hlavně slzovka Bílá perla východu či ideální k snídani slzovkový Nápoj čínských MUDRců , celer, fazole mungo, okurky, mrkev, řeřicha, všechny druhy melounů (čerstvé) a brusinky (sušené i kompotované). Všechny tyto potraviny, kromě posledních dvou, by se měly konzumovat vždy lehce povařené a rýže by se měla stát základní obilninou, neboť je i mírně močopudná a tedy odvádí vlhko.
Další vhodné potraviny: kroupy, jáhly, pohanka, pšeničné klíčky, ječmen, fazole adzuki, produkty se sóji kupř. tofu (sójový sýr), řapíkatý celer, cukety, dýně, čekanka, hlávkový salát, kapusta, kukuřice, hlávkové a čínské zelí, brokolice, lilek, ředkvičky, kapr, králík, banány, maliny, mandarinky, ananas, grapefruit, šalvěj, plody hlohu, zelený čaj, carro kafé.
Nedoporučené potraviny: alkohol, černá káva, tučná, smažená a grilovaná jídla, uzeniny, vepřové maso, sladkosti, čokoláda, zmrzlina, kravské mléko a výrobky z něho (jogurty apod.), oříšky.
Rozbor bylin ve směsi dle tradiční čínské medicíny – Císařskými bylinami jsou Che qian zi, Yin chen hao, Huang bai a Zhi zi vylučují vlhko a horko SHI/RE ze spodního ohniště XIA JIAO. Ministerskými bylinami jsou Chi shao a Mu dan pi, jenž rozprouďují blokádu krve YU XUE a ochlazují horko RE, čímž právě vylučují horko z dráhy jater GAN RE, které zapříčiňuje nejčastěji gynekologické výtoky. Asistenti Zhu ling, Fu ling a Ze xie vylučují vlhko SHI ze spodního ohniště XIA JIAO. Poslíčkem v této bylinné formuli pak je Niu xi, který směruje účinek bylin do spodního ohniště XIA JIAO.
Dávkování – 3x denně 4 tablety, děti od 3 let 3x denně 2 tablety. Obecně se užívají v Číně byliny tak, že děti do 4 let užívají 1/4 dávky dospělého, tj. 3 x 1 – 2 tbl, děti od 5 do 12 let užívají 1/2 dávky dospělého, tj. 3×2 – 4 tbl a dospělí pak 3 x 4 – 8 tbl denně. Jinak v akutním stádiu potíží a dle intenzity potíží se dávka v Číně zvyšuje na 2 – 3 x denní dávky, po zlepšení potíží se zase snižuje – vše je vždy individuální! V případě vynechání či zapomenutí jednotlivé dávky lze užít následující dávku v dvojnásobném množství (kupř. při opomenutí ranní dávky 4 tablet si v poledne lze vzít 8 tablet, stejně tak místo 3x denně 4 tablety lze užít ráno a večer 2×6 tablet apod.). Tablety by se měly užívat nejlépe buď 15 minut před jídlem nebo 30 minut po jídle – neznamená to však, že musíte býti nutně najedení. V případě, že užíváte zároveň i chemické léky, tak je NIKDY neužívejte s bylinnými produkty současně! Platí pravidlo, že bylinné produkty se užívají vždy před jídlem (cca 1/2 hodiny) a chemické léky zase po jídle (nejlépe s odstupem 1 hodiny od bylin). Zde je několik způsobů, jak optimálně užívat bylinné produkty:
- Jednoduše spolknutím celých tablet a zapitím čistou vodou.
- Tablety nejprve rozdrtíme na prášek (kupř. ve hmoždíři), zalijeme ve sklenici 2 dcl horké vody, rozmícháme a teplé vypijeme (podobně jako hořkou kávu, ale v tomto případě i s „bylinným lógrem“). Tento způsob je také nejúčinnější!
- Pro některé děti se osvědčil i tento způsob: rozdrtíme tablety na prášek a přidáme do čaje, který osladíme kupř. Sladěnkou či Sladovitem (ječmenný slad z prodejen zdravé výživy) nebo přidáme do polévky či jiného jídla, aby tak byly většinou hořké tablety pro ně poživatelnější.
- V případě chronických potíží či dlouhodobého užívání bylinných tablet je možno použít i tento způsob: veškeré tablety, které se doporučují během dne užívat (kupř. 3×2 tbl denně od 2 různých produktů = 12 tablet celkem), rozpustíme všechny najednou a dohromady v ranním Nápoji čínských MUDRců – a pečlivě rozmícháme tak, abychom vše vypili a dole nezůstal žádný “lógr”. Navíc tato ranní snídaně se stane i chutnější a lahodnější.
- Ideální také je všechny bylinné tablety v denní dávce (obvykle 12 a více tablet) rozpustit v cca 0,5 l horké vody a tento vlažný nápoj popíjet (nejlépe z termosky) během celého dne jako kávu, v tomto případě nezávisle na jídle. Před požitím nápoje je vždy nutno s termoskou zatřepat!
Nepoužívat (dle tradiční čínské medicíny) v případě – Čirého či bílého nepáchnoucího výtoku.
Balení: 100 tablet / 30 g (100% přírodní, jedinou pojivovou látkou je přírodní celulóza max. do 1%; vyrobeno z koncentrovaných bylin v poměru 5:1, tzn. že při výrobě je použito 5 g sušených bylin na 1 g bylinných tablet)
zdroj: MUDr. Petr Hoffmann, TCM Herbs s.r.o. Dostupné z: www.patentnimedicina.cz/cz/tcm-herbs