Blog čínská medicína čínská medicína

Svléknutí hadí kůže

 

Působení dle tradiční čínské medicíny:

  • Vylučuje vlhko a horko SHI/RE z jater a žlučníku a ze spodního ohniště
  • Vylučuje vítr FENG a tiší svědění

Z hlediska tradiční čínské medicíny se v Číně používá u stavů jako kupř.:

Kožní potíže:

  • Mokvavé a svědivé ekzémy
  • Akutní záněty kůže (kupř. impetigo)
  • Bércové vředy, erysipel (růže)
  • Herpes zooster (pásový opar)
  • Lupénka
  • Akné
  • Opruzeniny (tzv. vlk) v podpaží, tříslech či ekzém kolem konečníku

Gynekologické potíže:

  • Poševní žluté a svědivé výtoky
  • Gynekologické záněty a mykózy
  • Prekancerozní změny na děložním čípku
  • Genitální herpes (opar)
  • Genitální bradavičky či moluska

Trávicí potíže:

  • Akutní či chronický zánět jater, žlučníku či žlučových cest
  • Žloutenka
  • Polypy ve žlučníku

Popis dle tradiční čínské medicíny – Tato bylinná směs je variací známé a často užívané směsi LONG DAN XIE GAN WAN (Pilulka hořce ), ale na rozdíl od ní tato nová bylinná směs podstatně více drenážuje vlhko a horko SHI/RE z našeho organismu, obzvláště pak z dráhy jater a žlučníku a z tzv. spodního ohniště. Navíc  vylučuje škodlivý vítr FENG, který způsobuje svědění, hlavně u kožních a genitálních potíží. Stagnující vlhko a horko v játrech a ve žlučníku GAN/DAN SHI/RE blokuje dráhy a spodní ohniště podobně, jako když se v horké trubce zhutňuje kalný obsah, což se následně projevuje příznaky jako jsou kupř. bolesti v podžebří, plnost a roztažení na břiše, nevolnost až zvracení, obzvláště po tučných jídlech, neschopnost trávit tuky, žízeň bez chuti pít, hořko v ústech, motolice, pískání v uších, pocit těžkého těla a pocit horka, necitlivost končetin, otoky nohou, neformovaná řídká stolice nebo naopak zácpa, nažloutlé bělmo, podrážděnost, svědivý ekzém a vyrážky s pupínky či mokvavými puchýřky, plíseň nebo bolavá místa na ploskách nohou, obtíže při močení, tmavá žlutá moč, jež zapáchá (typické u mužů na dálku), zarudlý a oteklý šourek, u žen žlutý vaginální výtok, vaginální svědění, vaginální ekzém nebo bolavá místa na vnějších rodidlech, krvácení uprostřed cyklu apod. Tož je zapotřebí tento hutný kal z těla vypustit, trubky ochladit a pročistit, trysky seřídit… Prostě tak trochu ze sebe “svléknout hadí kůži…”.

 

Rozbor bylin ve směsi dle tradiční čínské medicíny – Huang qin ochlazuje horko RE a odvádí vlhko SHI ze středního ohniště. Yin chen hao vylučuje vlhko a horko SHI/RE ze středního ohniště a současně hojí kožní vředy a vyrážky. Zhi zi ochlazuje krev RE XUE, vylučuje horký toxin RE DU a odvádí vlhko a horko SHI/RE ze spodního ohniště. Mu dan pi ochlazuje horko v krvi RE XUE, rozprouďuje krev a rozptyluje sraženiny v krvi, vzniklé z horka a pročišťuje krev od ekzémů a vyrážek. Deng xin cao odvádí vlhko SHI z tenkého střeva a ze srdce spodem, tj. močením. Sheng di huang ochlazuje horko RE a vyživuje YIN, což si můžeme představit asi tak, jak když touto bylinou v našem organismu, který v tomto případě představuje “přehřátý motor”, snížíme jeho teplotu a doplníme do něho adekvátní olej, tedy YIN. Rovněž i odstraňuje horký toxin RE DU a rozpouští nahromaděniny, čili tzv. čistí krev. Long dan cao vylučuje horko a vlhko SHI/RE z jater a žlučníku. Che qian zi vylučuje vlhko a horko SHI/RE močením, ochlazuje horko jater a plic, rozpouští hlen TAN a snižuje otoky. Bai xian pi vylučuje vlhko a horko SHI/RE ze středního ohniště a hojí svědivé mokvavé ekzémy. Di fu zi vylučuje vlhko a horko SHI/RE ze spodního ohniště a rovněž hojí svědivé mokvavé ekzémy. Ze xie vylučuje vlhko a horko SHI/RE ze spodního ohniště a ochlazuje oheň v ledvinách SHEN HUO. Zhi gan cao harmonizuje účinek všech bylin ve směsi.

Dávkování – 3x denně 4 tablety, děti od 3 let 3x denně 2 tablety. Obecně se užívají v Číně byliny tak, že děti do 4 let užívají 1/4 dávky dospělého, tj. 3 x 1 – 2 tbl, děti od 5 do 12 let užívají 1/2 dávky dospělého, tj. 3×2 – 4 tbl a dospělí pak 3 x 4 – 8 tbl denně. Jinak v akutním stádiu potíží a dle intenzity potíží se dávka v Číně zvyšuje na 2 – 3 x denní dávky, po zlepšení potíží se zase snižuje – vše je vždy individuální! V případě vynechání či zapomenutí jednotlivé dávky lze užít následující dávku v dvojnásobném množství (kupř. při opomenutí ranní dávky 4 tablet si v poledne lze vzít 8 tablet, stejně tak místo 3x denně 4 tablety lze užít ráno a večer 2×6 tablet apod.). Tablety by se měly užívat nejlépe buď 15 minut před jídlem nebo 30 minut po jídle – neznamená to však, že musíte býti nutně najedení. V případě, že užíváte zároveň i chemické léky, tak je NIKDY neužívejte s bylinnými produkty současně! Platí pravidlo, že bylinné produkty se užívají vždy před jídlem (cca 1/2 hodiny) a chemické léky  zase po jídle (nejlépe s odstupem 1 hodiny od bylin). Zde je několik způsobů, jak optimálně užívat bylinné produkty:

  1. Jednoduše spolknutím celých tablet a zapitím čistou vodou.
  2. Tablety nejprve rozdrtíme na prášek (kupř. ve hmoždíři), zalijeme ve sklenici 2 dcl horké vody, rozmícháme a teplé vypijeme (podobně jako hořkou kávu, ale v tomto případě i s „bylinným lógrem“). Tento způsob je také nejúčinnější!
  3. Pro některé děti se osvědčil i tento způsob: rozdrtíme tablety na prášek a přidáme do čaje, který osladíme kupř. Sladěnkou či Sladovitem (ječmenný slad z prodejen zdravé výživy) nebo přidáme do polévky či jiného jídla, aby tak byly většinou hořké tablety pro ně poživatelnější.
  4. V případě chronických potíží či dlouhodobého užívání bylinných tablet je možno použít i tento způsob: veškeré tablety, které se doporučují během dne užívat (kupř. 3×2 tbl denně od 2 různých produktů = 12 tablet celkem), rozpustíme všechny najednou a dohromady v ranním Nápoji čínských MUDRců –  a pečlivě rozmícháme tak, abychom vše vypili a dole nezůstal žádný “lógr”. Navíc tato ranní snídaně se stane i chutnější a lahodnější.
  5. Ideální také je všechny bylinné tablety v denní dávce (obvykle 12 a více tablet) rozpustit v cca 0,5 l horké vody a tento vlažný nápoj popíjet (nejlépe z termosky) během celého dne jako kávu, v tomto případě nezávisle na jídle. Před požitím nápoje je vždy nutno s termoskou zatřepat !!
  6.  případě mokvavých ekzémů lze kombinovat s přikládáním vlažných obkladů ze řepíku (k dostání v lékárnách), který se přikládá několikráte za den  na mokvavá ložiska a obvykle během 1. dne se ekzém vysuší. Rovněž lze u gynekologických či trávicích potíží kombinovat s bylinnou směsí Pilulka hořce  nebo při ekzémech s horkým toxinem RE DU (hustý žlutý lepkavý výtok) s bylinnou směsí Patero uhašení sopky  apod.

Nepoužívat (dle tradiční čínské medicíny) v případě – nedostatečnosti YANG ledvin či sleziny a v těhotenství.

Balení: 100 tablet / 30 g (100% přírodní, jedinou pojivovou látkou je přírodní celulóza max. do 1%; vyrobeno z koncentrovaných bylin v poměru 5:1, tzn. že při výrobě je použito 5 g sušených bylin na 1 g bylinných tablet)

 

zdroj: MUDr. Petr Hoffmann, TCM Herbs s.r.o. Dostupné z: www.patentnimedicina.cz/cz/tcm-herbs

 

Mohlo by Vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.