Blog čínská medicína čínská medicína

Radost přicházejícího spánku

 

Působení dle tradiční čínské medicíny:

  • Vyživuje nedostatečný jin jater a jin srdce GAN/XIN YIN XU
  • Vyživuje nedostatečnou krev jater GAN XUE XU
  • Utišuje ducha HUN
  • Ochlazuje horko z nedostatku jater a srdce RE XU
  • Odstraňuje podrážděnost

Z hlediska tradiční čínské medicíny se v Číně používá u stavů jako kupř.:

Potíže, u kterých je zvýšený sympatikus (YANG):

  • Nespavost (Insomnie)
  • Nadměrná spavost (Hypersomnie)
  • Náměsíčnost, chození ve spánku (Somnolence)
  • Záchvatovité bušení srdce (Paroxysmální tachykardie)
  • Vysoký krevní tlak (Hypertenze)
  • Klimakterické potíže (Perimenopausální syndrom)
  • Úzkostná porucha (Anxiosita)
  • Obavy, strachy (Fóbie)
  • Nervové vyčerpání (Deprese)
  • Podrážděnost, nervozita (Neurocirkulační asténie)
  • Schizofrenie
  • Wilsonova choroba (Hepatolentikulární degenerace)

Potíže spojené s bolestí:

  • Bolesti trojklanného nervu (Neuralgie trigeminu)
  • Bolesti hlavy (Migrény)
  • Angína pektoris (Ischemická choroba srdeční)

Popis dle tradiční čínské medicíny – Jedná se o modifikaci originální tradiční čínské bylinné směsi SUAN ZAO REN WAN, která je upravena na dnešní poměry. Tato směs vyživuje nedostatečnou krev v játrech GAN XUE XU, uklidňuje mysl SHEN, ochlazuje horko RE a odstraňuje podrážděnost. V případě nedostatečnosti krve v játrech GAN XUE XU chybí i krev XUE, která vyživuje srdce XIN. Tento nedostatek krve XUE XU vyvolá sekundární horko z nedostatku RE XU, které se pak usazuje v hrudníku a napadá srdce XIN, což způsobuje podrážděnost, vnitřní neklid, neschopnost usnout, bušení srdce, noční pocení, sucho v ústech a v hrdle. Nedostatečná krev XUE XU nekontroluje („neudrží a neukotví“) jang YANG SHI, který pak stoupá vzhůru a může způsobovat i závratě, motolice a bolesti hlavy. Když naopak stoupá jin YIN a jang YANG klesá, může člověk usnout. Zatímco my jsme vzhůru (přes den), náš duch SHEN se usídluje v očích. V noci pak, kdy jsou oči zavřené, se vrací do jater GAN. V případě nedostatečnosti krve v játrech GAN XUE XU nemohou ty pak zcela zadržet ducha SHEN, což vede k nespavosti.

Rozbor bylin ve směsi dle tradiční čínské medicíny – Základním principem léčby je vyživit srdce XIN a utišit ducha SHEN. Pročištění horkosti RE je teprve druhotné. Císařskou bylinou je Suan zao ren, který vyživuje srdce XIN a játra GAN, a tím utišuje ducha SHEN. Ministr Chuan xiong oživuje krev jater GAN XUE XU a rozprouďuje energii QI ZHI. Kombinace těchto dvou bylin, kdy jedna má adstringentní (svíravou) a druhá disperzní (rozptylující) funkci, je velice účinná při doplnění a rozptýlení jater GAN. Tím současně utišují ducha SHEN. Asistent Fu ling utišuje ducha SHEN, doplňuje slezinu PI a žaludek WEI. Zhi mu rozhojňuje nedostatečný jin YIN XU, pročišťuje horkost RE a zvlhčuje vnitřní suchost ZAO. Navíc zmírňuje vysušující účinky ministerské byliny. Poslíček Zhi gan cao upravuje působení jednotlivých bylin ve směsi a harmonizuje střední ohniště ZHONG JIAO.

Dávkování – 3x denně 4 tablety, děti od 3 let 3x denně 2 tablety. Obecně se užívají v Číně byliny tak, že děti do 4 let užívají 1/4 dávky dospělého, tj. 3 x 1 – 2 tbl, děti od 5 do 12 let užívají 1/2 dávky dospělého, tj. 3×2 – 4 tbl a dospělí pak 3 x 4 – 8 tbl denně. Jinak v akutním stádiu potíží a dle intenzity potíží se dávka v Číně zvyšuje na 2 – 3 x denní dávky, po zlepšení potíží se zase snižuje – vše je vždy individuální! V případě vynechání či zapomenutí jednotlivé dávky lze užít následující dávku v dvojnásobném množství (kupř. při opomenutí ranní dávky 4 tablet si v poledne lze vzít 8 tablet, stejně tak místo 3x denně 4 tablety lze užít ráno a večer 2×6 tablet apod.). Tablety by se měly užívat nejlépe buď 15 minut před jídlem nebo 30 minut po jídle – neznamená to však, že musíte býti nutně najedení. V případě, že užíváte zároveň i chemické léky, tak je NIKDY neužívejte s bylinnými produkty současně! Platí pravidlo, že bylinné produkty se užívají vždy před jídlem (cca 1/2 hodiny) a chemické léky  zase po jídle (nejlépe s odstupem 1 hodiny od bylin). Zde je několik způsobů, jak optimálně užívat bylinné produkty:

  1. Jednoduše spolknutím celých tablet a zapitím čistou vodou.
  2. Tablety nejprve rozdrtíme na prášek (kupř. ve hmoždíři), zalijeme ve sklenici 2 dcl horké vody, rozmícháme a teplé vypijeme (podobně jako hořkou kávu, ale v tomto případě i s „bylinným lógrem“). Tento způsob je také nejúčinnější!
  3. Pro některé děti se osvědčil i tento způsob: rozdrtíme tablety na prášek a přidáme do čaje, který osladíme kupř. Sladěnkou či Sladovitem (ječmenný slad z prodejen zdravé výživy) nebo přidáme do polévky či jiného jídla, aby tak byly většinou hořké tablety pro ně poživatelnější.
  4. V případě chronických potíží či dlouhodobého užívání bylinných tablet je možno použít i tento způsob: veškeré tablety, které se doporučují během dne užívat (kupř. 3×2 tbl denně od 2 různých produktů = 12 tablet celkem), rozpustíme všechny najednou a dohromady v ranním Nápoji čínských MUDRců –  a pečlivě rozmícháme tak, abychom vše vypili a dole nezůstal žádný “lógr”. Navíc tato ranní snídaně se stane i chutnější a lahodnější.
  5. Ideální také je všechny bylinné tablety v denní dávce (obvykle 12 a více tablet) rozpustit v cca 0,5 l horké vody a tento vlažný nápoj popíjet (nejlépe z termosky) během celého dne jako kávu, v tomto případě nezávisle na jídle. Před požitím nápoje je vždy nutno s termoskou zatřepat!

Nepoužívat (dle tradiční čínské medicíny) v případě – Přítomnosti hlenu TAN. Neužívat současně s léky na ředění krve (Warfarin, Anopyrin,…)!

Balení: 100 tablet / 30 g (100% přírodní, jedinou pojivovou látkou je přírodní celulóza max. do 1%; vyrobeno z koncentrovaných bylin v poměru 5:1, tzn. že při výrobě je použito 5 g sušených bylin na 1 g bylinných tablet)

zdroj: MUDr. Petr Hoffmann, TCM Herbs s.r.o. Dostupné z: www.patentnimedicina.cz/cz/tcm-herbs

 

Mohlo by Vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.