čínská medicína čínská medicína

Pohlazení medvídka pandy

 

Působení dle tradiční čínské medicíny:

  • Vylučuje vnější vítr FENG XIE a tiší svědění
  • Ochlazuje horko v krvi RE XUE a vyživuje YIN
  • Ochlazuje horko v srdci XIN RE a zklidňuje ducha SHEN
  • Odstraňuje škodlivé horko RE a vítr FENG RE z vrstvy WEI, QI a XUE

Z hlediska tradiční čínské medicíny se v Číně používá u stavů jako kupř.:

  • Chronické suché a svědivé ekzémy
  • Lupénka
  • Atopické dětské svědivé ekzémy

Popis dle tradiční čínské medicíny – Jedná se o zcela novou, ale velice osvědčenou bylinnou směs, která byla sestavena na základě zkušeností posledních 30 let léčení současných ekzémů pomocí TCM. Je to ta nejzákladnější a dá se říci i nejuniverzálnější bylinná směs pro suché chronické ekzémy, povětšinou svědivé, jichž je v naší době a civilizace přehršle. Příčinou těchto kožních potíží je zpravidla několik současně – vrozená nedostatečnost či dispozice + strava + emoce + kupř. ranné či nadměrné očkování, elektrosmog, apod.  Tuto směs lze vhodně kombinovat a doplňovat s ostatními bylinnými směsi jako kupř. při nadměrném svědění lze přidat bylinnou směs Zátiší poustevníka Changa , při nadměrném horku a neklidu pak zase Zkrocení teplokrevníka , u vlhkých mokvavých ekzémů Vánek hedvábného vějíře , při ekzémech s lepkavým žlutým výtokem Svléknutí hadí kůže  či Patero uhašení sopky  apod. Tady záleží již jen na vašem umu a kreativitě.
Nechť tedy Pohlazení medvídka pandy vás skutečně pohladí a vše poladí a vyladí tak, aby ekzém odešel do věčných lovišť!

Rozbor bylin ve směsi dle tradiční čínské medicíny – Byliny ve směsi jsou rozděleny do 3 skupin:

První skupinu bylin, která je nejdůležitější, neboť zasahuje do nejhlubší 4. vrstvy horka v našem organismu, tedy do vrstvy krve RE XUE, tvoří byliny jako je  Chi shao. Tato bylina ochlazuje horko v krvi RE XUE a tzv. pročišťuje krev od ekzémů a vyrážek, stejně tak jako Mu dan pi, která navíc ještě rozprouďuje krev a rozptyluje sraženiny v krvi, vzniklé z horka. Bai xian pi rovněž ochlazuje horko RE XUE, vylučuje horký toxin RE DU, vysušuje vlhko SHI a zastavuje svědění, takže je vhodná i u horkých a vlhkých svědivých ekzémů. Podobně i Deng xin cao, která odvádí vlhko SHI močením a to z tenkého střeva a srdce. Současně i ochlazuje horko v srdci XIN RE, čímž zklidňuje ducha. Jin yin hua ochlazuje horko RE, vylučuje horký toxin RE DU a odstraňuje horký vítr FENG RE.

Druhá skupina bylin ochlazuje horko ve vrstvě čchi, tedy ve 2. vrstvě horka RE QI, obzvláště horko a emoční oheň v dráze srdce RE/HUO XIN, čímž současně i tyto byliny zklidňují ducha a utišují emoce. Patří k nim Shu di huang, jež ochlazuje horko RE a vyživuje YIN, což si můžeme představit asi tak, jak když touto bylinou v našem organismu, který v tomto případě představuje “přehřátý motor”, snížíme jeho teplotu a doplníme do něho adekvátní olej, tedy YIN. Rovněž i odstraňuje horký toxin RE DU a rozpouští nahromaděniny, čili tzv. čistí krev. Dan zhu ye ochlazuje horko, hlavně v srdci RE XIN, čímž zbavuje podrážděnosti, Ma chi xian ochlazuje krev, odstraňuje horko a horké toxiny RE DU u kožních vyrážek a vředů. Zhi gan cao ochlazuje horko a odstraňuje horké toxiny RE DU u kožních potíží a celkově harmonizuje účinek všech bylin ve směsi.

Třetí skupinu tvoří byliny, které ochlazují horko RE v povrchové 1. obranné vrstvě WEI a vylučují z ní škodlivý vítr FENG, který je dle čínské medicíny  také jednou z hlavních příčin svědění. Mezi tyto byliny patří Fang feng, který je považován za hlavní bylinu na vyloučení škodlivého povrchového větru  FENG z organismu. Jeho schopnost zmírňovat svědění u ekzémů a zanícených vyrážek se  ještě umocňuje v kombinaci s další bylinou  Jing jie (viz Legendy psané bylinami), jež kromě vylučování větru FENG hojí i různé kožní vředy a boláky. Poslední bylinou je Bai ji li, jež má štiplavou a hořkou chuť a vyrovnanou povahu, tedy vypouští škodlivý povrchový vítr FENG BIAO a zároveň tiší vnitřní vítr jater FENG NEI, neboť harmonizuje játra, snižuje jaterní YANG, ochlazuje horko jater GAN RE a odstraňuje stagnaci čchi v játrech GAN QI ZHI. Zhi gan cao pak harmonizuje účinnek bylin ve směsi.

Dávkování – 3x denně 4 tablety, děti od 3 let 3x denně 2 tablety. Obecně se užívají v Číně byliny tak, že děti do 4 let užívají 1/4 dávky dospělého, tj. 3 x 1 – 2 tbl, děti od 5 do 12 let užívají 1/2 dávky dospělého, tj. 3×2 – 4 tbl a dospělí pak 3 x 4 – 8 tbl denně. Jinak v akutním stádiu potíží a dle intenzity potíží se dávka v Číně zvyšuje na 2 – 3 x denní dávky, po zlepšení potíží se zase snižuje – vše je vždy individuální! V případě vynechání či zapomenutí jednotlivé dávky lze užít následující dávku v dvojnásobném množství (kupř. při opomenutí ranní dávky 4 tablet si v poledne lze vzít 8 tablet, stejně tak místo 3x denně 4 tablety lze užít ráno a večer 2×6 tablet apod.). Tablety by se měly užívat nejlépe buď 15 minut před jídlem nebo 30 minut po jídle – neznamená to však, že musíte býti nutně najedení. V případě, že užíváte zároveň i chemické léky, tak je NIKDY neužívejte s bylinnými produkty současně! Platí pravidlo, že bylinné produkty se užívají vždy před jídlem (cca 1/2 hodiny) a chemické léky  zase po jídle (nejlépe s odstupem 1 hodiny od bylin). Zde je několik způsobů, jak optimálně užívat bylinné produkty:

  1. Jednoduše spolknutím celých tablet a zapitím čistou vodou.
  2. Tablety nejprve rozdrtíme na prášek (kupř. ve hmoždíři), zalijeme ve sklenici 2 dcl horké vody, rozmícháme a teplé vypijeme (podobně jako hořkou kávu, ale v tomto případě i s „bylinným lógrem“). Tento způsob je také nejúčinnější!
  3. Pro některé děti se osvědčil i tento způsob: rozdrtíme tablety na prášek a přidáme do čaje, který osladíme kupř. Sladěnkou či Sladovitem (ječmenný slad z prodejen zdravé výživy) nebo přidáme do polévky či jiného jídla, aby tak byly většinou hořké tablety pro ně poživatelnější.
  4. V případě chronických potíží či dlouhodobého užívání bylinných tablet je možno použít i tento způsob: veškeré tablety, které se doporučují během dne užívat (kupř. 3×2 tbl denně od 2 různých produktů = 12 tablet celkem), rozpustíme všechny najednou a dohromady v ranním Nápoji čínských MUDRců –  a pečlivě rozmícháme tak, abychom vše vypili a dole nezůstal žádný “lógr”. Navíc tato ranní snídaně se stane i chutnější a lahodnější.
  5. Ideální také je všechny bylinné tablety v denní dávce (obvykle 12 a více tablet) rozpustit v cca 0,5 l horké vody a tento vlažný nápoj popíjet (nejlépe z termosky) během celého dne jako kávu, v tomto případě nezávisle na jídle. Před požitím nápoje je vždy nutno s termoskou zatřepat!

Tato bylinná směs lze kombinovat s dalšími kódy – viz výše Popis dle tradiční čínské medicíny. Vhodné je i ošetření postižené kůže krémy (na suché svědivé ekzémy) jako kupř. rakytníková indulona (z drogérie) či měsíčková mast od fy Weleda (DM drogérie) apod.

Nepoužívat (dle tradiční čínské medicíny) v případě – nedostatku horka RE a v těhotenství.

Balení: 100 tablet / 30 g (100% přírodní, jedinou pojivovou látkou je přírodní celulóza max. do 1%; vyrobeno z koncentrovaných bylin v poměru 5:1, tzn. že při výrobě je použito 5 g sušených bylin na 1 g bylinných tablet)

zdroj: MUDr. Petr Hoffmann, TCM Herbs s.r.o. Dostupné z: www.patentnimedicina.cz/cz/tcm-herbs

 

Mohlo by Vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.