Blog čínská medicína čínská medicína

Klenba malebného chrámu

Působení dle tradiční čínské medicíny:

  • rozpouští hlen TAN
  • změkčuje tuhé
  • zmenšuje a rozptyluje SHI YING (struma)
  • upravuje čchi QI ZHI a rozpouští krev YU XUE

Z hlediska tradiční čínské medicíny se v Číně používá u stavů jako kupř.:

  • zvětšená štítná žláza (struma)
  • cysty nebo nezhoubné nádory štítné žlázy (fibromy)
  • zvýšená funkce štítné žlázy (hyperthyreosa)
  • zduření mléčných žláz (při kojení či u dětí)
  • protisrážlivý efekt (tj. ředí krev – antikoagulans)
  • zvýšený cholesterol (antisklerotikum)

Popis dle tradiční čínské medicíny – Jedná se o modifikaci originální tradiční čínské bylinné směsi HAI ZAO YU HU WAN, která je upravena na dnešní poměry. Dnešní doba, zdá se, jako by byla ve znamení nemocí štítné žlázy. Nejinak tomu bylo i ve staré Číně. Od té doby sice uplynulo již mnoho času, avšak princip léčby zvětšené štítné žlázy zůstává dle čínské medicíny stále stejný – rozpustit nahromaděný hlen TAN (který se kumuluje díky nadměrnému požívání tučných, mastných, sladkých a mléčných jídel právě ve štítné žláze), změkčit zatvrdliny (ve formě uzlíků či nádorků – tzv. fibronodosní struma) a rozproudit stagnující krev a energii Qi v oblasti štítné žlázy tak, aby nedocházelo k dalšímu hromadění a pověstný „ucpaný okap“ zase mohl plnit řádně svoji funkci.

Abychom se nedostali brzy zpět „z deště pod okap“, je zapotřebí dodržovat i určitou životosprávu  – kupř. vynechání tučných, mastných jídel, sladkostí a mléčných výrobků a naopak upřednostňování listové (zelené) a kořenové zeleniny, obzvláště pak čerstvého křene, pálivých ostrých ředkviček či obiloviny typu Bioslzovky (Bílá perla východu  či Nápoje čínských MUDRců ). Rovněž tato bylinná směs se ve staré Číně používala všude tam, kde dnes nasazujeme protisrážlivé medikamenty na ředění krve (Warfarin, Anopyrin), neboť její efekt díky rozpouštění hlenu TAN, ochlazení horka a rozproudění krve je z pohledu západní medicíny i antikoagulační a antisklerotický.

Rozbor bylin ve směsi dle tradiční čínské medicíny – Císařskými bylinami ve směsi jsou Hai zaoKun bu a Hai dai, jež všechny dohromady změkčují a rozpouštějí zduřeniny, ministr Zhe bei mu pročišťuje horko a rozptyluje zduřeniny, asistenti Zhi ban xia a Du huo vylučují hlen TAN, Chuan xiong a Dang gui rozhýbávají krev a uvolňují sraženiny, Qing pi a Chen pi podporují pohyb energie Qi a uvolňují stažení. Lian qiao ochlazuje horko, jež se generuje ze stagnace hlenu TAN, Qi a krve, Zhi gan cao harmonizuje účinek bylin ve směsi.

Dávkování – 3x denně 4 tablety, děti od 3 let 3x denně 2 tablety. Obecně se užívají v Číně byliny tak, že děti do 4 let užívají 1/4 dávky dospělého, tj. 3 x 1 – 2 tbl, děti od 5 do 12 let užívají 1/2 dávky dospělého, tj. 3×2 – 4 tbl a dospělí pak 3 x 4 – 8 tbl denně. Jinak v akutním stádiu potíží a dle intenzity potíží se dávka v Číně zvyšuje na 2 – 3 x denní dávky, po zlepšení potíží se zase snižuje – vše je vždy individuální! V případě vynechání či zapomenutí jednotlivé dávky lze užít následující dávku v dvojnásobném množství (kupř. při opomenutí ranní dávky 4 tablet si v poledne lze vzít 8 tablet, stejně tak místo 3x denně 4 tablety lze užít ráno a večer 2×6 tablet apod.). Tablety by se měly užívat nejlépe buď 15 minut před jídlem nebo 30 minut po jídle – neznamená to však, že musíte býti nutně najedení. V případě, že užíváte zároveň i chemické léky, tak je NIKDY neužívejte s bylinnými produkty současně! Platí pravidlo, že bylinné produkty se užívají vždy před jídlem (cca 1/2 hodiny) a chemické léky  zase po jídle (nejlépe s odstupem 1 hodiny od bylin). Zde je několik způsobů, jak optimálně užívat bylinné produkty:

  1. Jednoduše spolknutím celých tablet a zapitím čistou vodou.
  2. Tablety nejprve rozdrtíme na prášek (kupř. ve hmoždíři), zalijeme ve sklenici 2 dcl horké vody, rozmícháme a teplé vypijeme (podobně jako hořkou kávu, ale v tomto případě i s „bylinným lógrem“). Tento způsob je také nejúčinnější!
  3. Pro některé děti se osvědčil i tento způsob: rozdrtíme tablety na prášek a přidáme do čaje, který osladíme kupř. Sladěnkou či Sladovitem (ječmenný slad z prodejen zdravé výživy) nebo přidáme do polévky či jiného jídla, aby tak byly většinou hořké tablety pro ně poživatelnější.
  4. V případě chronických potíží či dlouhodobého užívání bylinných tablet je možno použít i tento způsob: veškeré tablety, které se doporučují během dne užívat (kupř. 3×2 tbl denně od 2 různých produktů = 12 tablet celkem), rozpustíme všechny najednou a dohromady v ranním Nápoji čínských MUDRců –  a pečlivě rozmícháme tak, abychom vše vypili a dole nezůstal žádný “lógr”. Navíc tato ranní snídaně se stane i chutnější a lahodnější.
  5. Ideální také je všechny bylinné tablety v denní dávce (obvykle 12 a více tablet) rozpustit v cca 0,5 l horké vody a tento vlažný nápoj popíjet (nejlépe z termosky) během celého dne jako kávu, v tomto případě nezávisle na jídle. Před požitím nápoje je vždy nutno s termoskou zatřepat!

Pro lepší efekt doporučuje se užívat spolu s Nápojem čínských MUDRců .

Nepoužívat (dle tradiční čínské medicíny) v případě – Těhotenství

Balení: 100 tablet / 30 g (100% přírodní, jedinou pojivovou látkou je přírodní celulóza max. do 1%; vyrobeno z koncentrovaných bylin v poměru 5:1, tzn. že při výrobě je použito 5 g sušených bylin na 1 g bylinných tablet)

zdroj: MUDr. Petr Hoffmann, TCM Herbs s.r.o. Dostupné z: www.patentnimedicina.cz/cz/tcm-herbs

 

Mohlo by Vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.